Darbas Kinijoje: viskas, ką būtina žinoti

Nauja patirtis, iššūkiai, konkurencingas atlyginimas – taip yra apibūdinamas darbas Kinijoje. Nenuostabu, kad daugybė užsieniečių ryžtasi savo jėgas išbandyti būtent šioje darbo rinkoje. Šiame straipsnyje aptarsime gyvenimo Kinijoje ypatumus, paaiškinsime, kaip pradėti darbo paieškas, kokius reikalavimus turi atitikti užsieniečiai, siekiantys sėkmingai įsidarbinti šioje rinkoje bei kaip gauti darbo vizą.

Darbo Kinijoje privalumai

Gyvenimas ir darbas Kinijoje yra visiškai kitoks nei Lietuvoje ar Europoje. Svajojantiems ar planuojantiems persikelti į šią šalį, reiktų pagalvoti apie šiuos aspektus:

  • Kinija – viena didžiausių darbo rinkų pasaulyje, tad ši šalis geriausiai tinka mėgstantiems nuolatinius iššūkius ir konkurenciją.
  • Kinijoje teks dirbti su skirtingų kultūrų žmonėmis bei tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų.
  • Dirbdami Kinijoje turėsite progą pramokti kinų kalbos. Dauguma darbų, siūlomų užsieniečiams, kinų kalbos nereikalauja, tačiau įgyti papildomų žinių visada yra naudinga.
  • Kinijos kultūra labai turtinga, tad dirbdami ir gyvendami čia turėsite progą mėgautis puikiu vietiniu maistu,  keliauti bei pažinti Kinijos kultūrinį palikimą ir stulbinamai gražią gamtą.
  • Iš Kinijos pasiekti kitus didžiuosius Azijos miestus (pvz.: Bankoką ar Kualą Lumpūrą) labai patogu, tad turėsite progą pakeliauti po aplinkines Azijos šalis.

Gyvenimas Kinijoje

Prieš ieškodami darbo Kinijoje neužmirškite pasidomėti gyvenimo sąlygomis bei išlaidomis. Dėl šalies dydžio, apskaičiuoti vidutines pragyveno išlaidas yra sunku. Nuomos, transporto, maisto kainos labai priklauso nuo gyvenamo miesto.

Pavyzdys didžiausių ir populiariausių Kinijos miestų vidutinės nuomos, maisto ir transporto kainos:

Mėnesio nuoma 1 kambario buto miesto centre

Patiekalas nebrangiame restorane

Puodelis kavos

Vienkartinis viešojo transporto bilietas

Šanchajus

913 EUR

4,4 EUR

3,8 EUR

0,54 EUR

Pekinas

936 EUR

4,05 EUR

4,05 EUR

0,54 EUR

Tiandzinas

396 EUR

2,7 EUR

3,9 EUR

0,27 EUR

Guangdžou

612 EUR

2,7 EUR

3,11 EUR

0,34 EUR

* kainos skaičiuotos pagal 2016-10-27 kursą (1 euras = 7.39 Kinijos ženminbi). Daugiau informacijos apie nuomos, maisto, transporto, drabužių ir kitas išlaidas skirtinguose Kinijos miestuose galima rasti čia: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=China. Paieškos langelyje tereikia suvesti miesto pavadinimą anglų kalba.

Šalies įstatymai

Prieš pradedant darbo paieškas, reikia susipažinti su Kinijos Liaudies Respublikos įstatymais. Pastarieji griežtai apibrėžia, kokius reikalavimus turi atitikti užsieniečiai, norintys sėkmingai įsidarbinti Kinijoje. Pažeidus šiuos įstatymus gresia piniginės baudos bei įvažiavimo į šalį ribojimai.

Asmuo, norintis įsidarbinti ir dirbti Kinijoje, privalo įvykdyti šias sąlygas:

  • Būti pilnametis ir praėjęs medicininę sveikatos apžiūrą.
  • Atitikti darbdavio keliamus reikalavimus ir turėti panašaus pobūdžio darbo patirties (dažniausiai reikalaujama turėti bent jau bakalauro laipsnį ir dviejų metų darbo patirtį).
  • Neturėti kriminalinių įrašų.
  • Turėti galiojanti pasą.
  • Privalo pasirašyti darbo sutartį su darbdaviu.
  • Atvykęs į Kiniją per nustatytą laiką privalo gauti įsidarbinti leidžiančius dokumentus ir leidimą gyventi Kinijoje.
  • Darbdavys turi būti akredituotas dėl užsieniečių įdarbinimo.

Darbas Kinijoje: nuo ko pradėti

Darbo skelbimai

Jei atitinkate visus šiuos reikalavimus, galite imtis tinkamo darbo skelbimų paieškos. Vienas populiariausių ir greičiausiai randamų darbo pasiūlymų Kinijoje tarp užsieniečių – anglų kalbos mokytojo. Darbo greičiausiai ieškosite būdami ne Kinijoje, tad lengviausia tai daryti ieškant skelbimų internete. Kelios patikimos ir nuolat savo skelbimus atnaujinančios svetainės: eChinacities.com, chinajob.com ir AbroadChina.org.

Gyvenimo aprašymas

Darbo Kinijoje paieškos prasideda nuo tvarkingo, išsamaus ir aiškaus gyvenimo aprašo. Konkurencija tarp darbo ieškančiųjų yra didelė, tad pranašumą turi mokantys užsienio kalbas, turintys didesnę susijusio darbo patirtį, baigę prestižinius universitetus ir panašiai, todėl visa turima patirtis ir įgūdžiai turi būti paminėti gyvenimo aprašyme. Taip pat reiktų nepamiršti kartu nusiųsti ir motyvacinį laišką, kuriame plačiau būtų paaiškintas susidomėjimas ir tinkamumas aplikuojamam darbui. Dauguma kinų darbdavių tikisi konkretaus ir pagrįsto motyvacinio laiško, tad jį rašydami stenkitės per daug neišsiplėsti ir susikoncentruoti ties svarbiausiais dalykais. Kadangi darbo paieškos vyksta nuotoliniu būdu, gyvenimo aprašymas turi patraukti darbdavio dėmesį, sukelti jo susidomėjimą, o motyvacinis laiškas paaiškinti, kodėl darbdavys turėtų rinktis būtent jus.

Interviu

Sėkmingai praėję pirmąjį etapą, būsite pakviestas į interviu. Jei darbdavys susidomės jumis, jis susisieks su jumis bei sutars tinkamą laiką dėl pokalbio telefonu ar Skype. Kai kurioms įmonėms užteks nuotolinio pokalbio, kad jus įdarbintų, kitos prašys atvykti į Kiniją. Tai priklausys nuo įmonės prestižo lygio ir norimos užimti darbo pozicijos.

Darbo viza

Darbdaviui patvirtinus, kad esate priimtas į darbą, privalėsite susitvarkyti paskutinį, bet patį svarbiausią dalyką – darbo vizą. Darbo viza yra Z rūšies ir ji išduodama Kinijos Liaudies Respublikos konsulato Vilniuje (http://lt.china-embassy.org/eng/lsxx/). Šiai vizai gauti reikia pateikti šiuos dokumentus:

  1. Galiojantį pasą, turintį bent du lygiagrečiai tuščius puslapius;
  2. Užpildytą vizos išdavimo formą bei spalvotą nuotrauką (formą galima rasti ambasados tinklalapyje);
  3. Oficialų kvietimą dirbti Kinijos Liaudies Respublikoje (Invitation Letter of Duly Authorized Entity);
  4. Taip pat reikia pateikti vieną iš oficialių Kinijoje dirbti leidžiančių dokumentų:
    • Oficialų leidimą užsieniečiui įsidarbinti Kinijos Liaudies Respublikoje, kuris yra išduotas Kinijos Liaudies Respublikos Žmogiškųjų Išteklių ir Socialinės Apsaugos Ministerijos
      (Foreigners Employment Permit of the People’s Republic of China issued by Chinese government authorities for Human Resources and Social Security).
    • Leidimą užsienio ekspertams dirbti Kinijos Liaudies Respublikoje, išduotą SAFEA
      (Permit for Foreign Experts Working in China issued by the State Bureau of Foreign Experts)
    • Užsienio įmonių registraciją patvirtinančius dokumentus, išduotus atitinkamų Kinijos Liaudies Respublikos valdžios istitucijų
      (Registration Certificate of Resident Representative Offices of enterprises of foreign countries (regions) issued by Chinese authorities of industrial and commercial administration)
    • Leidimą komercinės veiklos vykdymui, išduotą atsakingų Kinijos Liaudies Respublikos valdžios institucijų
      (An approval document for commercial performances issued by the Chinese government authorities for cultural affairs)
    • Leidimą užsieniečiams vykdyti veiklą, susijusia su naftos gavyba Kinijos Liaudies Respublikoje, išduotą CNOOC
      (Letter of Invitation to Foreigners for Offshore Petroleum Operations in China issued by China National Offshore Oil Corporation)

Konsulatas dokumentus vizai gauti priima antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 9:00 iki 11:00 ryte. Paprastai viza yra padaroma per savaitę, tačiau yra galimybė darbo vizas gauti ir skubos tvarka.

Keletas pastabų dėl darbo vizos

Gauti darbo vizą nėra lengva, tad prieš vykdami į ambasadą būtinai dar kartą pasitikrinkite, ar turite visus reikiamus dokumentus, dar geriau – pasiskambinkite į ambasadą ir paklauskite, ar niekas nepasikeitė. Kelios svarbios pastabos aplikuojantiems dėl darbo vizos:

  • Dokumentai turi būti pristatyti popieriniu variantu, elektroninės versijos nepriimamos;
  • Oficialų kvietimą dirbti Kinijos Liaudies Respublikoje bei oficialų Kinijos Liaudies Respublikoje leidžiantį dirbti dokumentą parūpina ir atsiunčia darbdavys;
  • Už vizą mokama pavedimu bankui nurodyta sąskaita, grynais pinigais atsiskaityti negalima;
  • Ambasadai galima pateikti oficialaus kvietimo dirbti Kinijos Liaudies Respublikoje (Invitation Letter of Duly Authorized Entity) kopiją, tačiau darbuotojai gali pareikalauti kvietimo originalo;
  • Jei būtina, ambasados darbuotojai turi teisę reikalauti pateikti papildomus dokumentus arba paskirti asmeninį pokalbį vizos prašytojui;
  • Galutinį sprendimą dėl vizos išdavimo priima jos darbuotojai;
  • Asmenys, kuriems buvo išduota Z rūšies darbo viza, per 30 dienų nuo atvykimo į Kiniją turi pateikti paraišką leidimui gyventi Kinijoje gauti.

Darbo paieškos nėra lengvos, ypatingai tokioje egzotiškoje ir tolimoje šalyje, tad jums teks apsišarvuoti kantrybe ir kantriai brautis tikslo link. Iš kitos pusės, gyvenimas ir darbas Kinijoje yra verti šių pastangų. Jei turite darbo patirties Kinijoje, pasidalinkite ja su mumis.

Autorė: Agnė Svorobovičiūtė

Redagavo: Sida Nakrošytė

Autorius: Baltic Asia

Pasidalink šiuo straipsniu