Singapūro startuolis „Execuvite“ keičia laisvai samdomo darbo sampratą

Dave Osh yra Singapūre gyvenantis verslininkas neseniai paleidęs „Execuvite– naujovišką globalią rinką skirtą laisvai samdomiems profesionalams (ang. „freelancers“). Pripažintas firmų lyderis, buvęs įvairių tarptautinių įmonių vadovas ir finansų vedėjas, Dave parašė knygą apie sėkmingą firmų karjerą pavadinimu „Middle Management – Accelerate Your Climb to the Top“ (liet. „Vidurio valdymas – pagreitinkite savo kelią į viršų), išleistą 2014 metais „Morgan James Publishing“ leidyklos. Interviu su Baltic Asia, Dave dalinasi savo nuomone apie pasaulinio masto įvairių sričių laisvai samdomo darbo plėtrą ir kokią naudą Europos kompanijos bei laisvai samdomi profesionalai gali gauti iš Singapūro kompanijos „Execuvite“.

 

Dave Osh Color_17 square

„Execuvite“ įkūrėjas Dave Osh.

Jūs esate laisvai samdomo darbo kompanijos „Execuvite“ įkūrėjas ir vadovas,  „Freelancing Magazine“ leidėjas ir „Freelancing Business Institute“ įkūrėjas. Juose jūs daug kartų minite laisvai samdomą darbą ir „virtualią darbo jėgą“. Ar tai kažkas, prie ko jus privedė dešimtmečius trukusi karjera prestižinėse firmose?

Iš dalies. Kad ir ką daryčiau, aš ieškau sprendimų kylančioms problemoms. Kuo didesnė problema, tuo drąsesnis sprendimas. Technologijos mums suteikia galimybę dirbti nuotoliniu būdu. Kai aš vadovavau tarptautinei bendrovei, mes dirbome iš penkių įmonės bazių ir penkiolikos šalies filialų. Tarptautinių kompanijų darbuotojai privalo dirbti nuotoliniu būdu bei virtualioje aplinkoje. Kai kurie jų projektai gali būti įgyvendinami laisvai samdomų profesionalų. Kompanijos gali įdarbinti laisvai samdomus profesionalus atlikti tokius pat darbus kaip ir kiti jų įmonės darbuotojai. Aš ir mano komanda esame labai suinteresuoti skatinti tokį paradigmos postūmį ir „Execuvite“ gali aprūpinti firmas ir laisvai samdomus profesionalus tokiu lankstumu ir judrumu, kokius juos siūlo ekonomika.

Savo leidiniuose jūs sakote, kad iki 2020 m. 50% visų darbų priklausys laisvai samdomiems profesionalams, o ne pilno etato darbuotojams. Ar mes, didžioji dauguma dirbanti pilnu etatu, turėtume tuo susirūpinti?

Tai, ar turėtumėte tuo būti susirūpinę, priklauso nuo jūsų vertybių. Jeigu ieškote darbo, užtikrinančio saugią ateitį iki pat gyvenimo galo, tuomet turėtumėte būti susirūpinę, nes tokie darbai tampa vis sunkiau prieinami naujoje ekonomikoje. Visgi, jeigu jūs ieškote pusiausvyros tarp darbo ir asmeninio gyvenimo bei pasirinkimų laisvės, tuomet naujoji laisvai samdomo darbo ekonomika jums pasiūlys gausybę galimybių. Per ateinantį dešimtmetį daugelis šiuo metu dar egzistuojančių pelningų profesijų gali pranykti. Pavyzdžiui, pasižiūrėkime į buhalteriją ir kitus administracinius darbus. Jie visi persikelia į virtualų „debesį“ (ang. „cloud“) ir dauguma užduočių yra pilnai automatizuotos. Techninės, kūrybinės ir marketingo profesijos taip pat greitai kinta. Net jeigu tu ir turi gerą darbą, gali nesugebėti jo išlaikyti, jeigu kompanija staiga nuspręs pakeisti savo kryptį, nebent mokėsi greitai ir reguliariai kelti savo kompetentingumą.

Jūsų kompanija „Execuvite“ yra virtuali rinka, kuri leidžia organizacijoms vykdyti sudėtingus projektus naudojant tarp-funkcines ir tarpdisciplinines laisvai samdomų profesionalų komandas. Tai skamba kaip visai kitas laisvai samdomo darbo sampratos lygis, palyginus su, sakykime, „Upwork“ (buvęs „Elance-oDesk“). Ar galėtumėte mums daugiau apie tai papasakoti? Kuo išskirtinė „Execuvite“ platforma?

„Execuvite“ užpildo tarpą tarp paprastų užduočių, atliekamų pavienių laisvai samdomų profesionalų populiariose platformose, ir didelių projektų, vykdomų didelių rangovinių kompanijų, tokių kaip „Infosys“. Mes leidžiame firmų vadovams integruoti padrikas užduotis atliekamas tarp-funkcinių asmenų į vieną projektą. Vienas iš mūsų klientų Jungtinėse Amerikos Valstijose teikia elektroninio mokymo paslaugas (ang. „e-learning“). Paprastai, tokia programa reikalauja turinio kūrėjo, instruktyvinio dizainerio, multimedijos prodiuserio ir svetainės kūrėjo. Konkurencingose platformose, kaip „Upwork“, ši kompanija turėjo sukurti ir paleisti kelis atskirus projektus kiekvienam laisvai samdomam profesionalui. Jie vargo bandydami sukoordinuoti samdytus darbuotojus ir jiems skirtas pavienes užduotis, svarbius projekto etapus ir laiko paskirstymą. Naudodamiesi „Execuvite“ jie sutaupė koordinacijai skirto laiko, pagreitino projekto vystymąsi ir žymiai pagerino produkto kokybę dėl laisvai samdytų profesionalų bendravimo ir sinergijos „Execuvite“ platformoje. Mes skatiname laisvai samdomų profesionalų tarpusavio bendradarbiavimą, o ne atskirą jų veiklą.

Ar jūsų sistema užtikrina sąžiningą įsipareigojimą tarp šalių ir apsaugo tiek kompanijas, tiek laisvai samdomus profesionalus nuo apgavysčių (ang. „scams“)? Nepaisant visų pastangų to išvengti, vis dar egzistuoja nesąžiningo elgesio atvejų populiariose laisvai samdomų profesionalų platformose. Ar to įmanoma išvengti „Execuvite“?

Įsipareigojimai tarp šalių yra apiforminami legaliomis sutartimis, tačiau vis dar sunku užtikrinti, kad susitarimas bus vykdomas tarptautiniu mastu. Tam, kad išvengtume potencialių su tokiomis sutartimis susijusių problemų, mes nuodugniai patikriname darbdavius ir laisvai samdomus profesionalus. Pajamos yra pervedamos į depozitinę sąskaitą ir yra išduodamos tik tuomet, kai projektai ar užduotys yra įvykdomos patenkinus abi puses. Mes taip pat reikalaujame visiško viešojo profilio skaidrumo naudojant tikrą vardą ir nuotrauką. Mes neleidžiame kelti avatarų ir patariame laisvai samdomiems profesionalams, kurie dirba pilnu etatu, nesijungti prie „Execuvite“, kad išvengtų interesų konflikto su darbdaviu.

Ar ši tendencija (augantis laisvai samdomų profesionalų skaičius ir mažėjantis pilno etato darbuotojų skaičius) šiandien yra jaučiama Singapūre? Ar tai naudinga ekonomikai?

2014 metais „Hays“ vadovaujama apklausa parodė, kad du trečdaliai darbdavių Singapūre sutiktų naudotis laikina darbo jėga, o iš jų 20% tikėjosi priimti daugiau laikinų darbuotojų jau per ateinančius 12 mėnesių. Iš 2 600 apklaustų darbdavių, paaiškėjo, kad 43% darbdavių naudojasi laikinų ir su kontraktais dirbančio personalo paslaugomis vykdant specialius projektus ar paskirstant darbo krūvį. Kiti 24% reguliariai atnaujindavo darbo pasiūlymus su tokiais darbuotojais. Singapūras taip pat pakliūna į rinkų top penketuką laikinosios darbo jėgos panaudojime, kaip teigiama „ManpowerGroup Contingent Workforce Analysis (CWI 2014 Global)“ tyrime.

Aš nežinau jokio oficialaus tyrimo, kuris atskleistų laikinosios darbo jėgos poveikį ekonomikai. Mano asmeninė nuomonė yra ta, kad laikinosios darbo jėgos tendencija skatina ekonomikos augimą, kadangi ji suteikia įmonėms galimybę pristatyti naujus produktus ir išsiplėsti į naujas rinkas aplenkiant ilgus įdarbinimo procesus, tokius kaip pirmos 30-60 dienų leidžiančių naujam darbuotojui bet kada išeiti ar prisijungti prie darbo įstaigos bei vėlesnės 30-90 dienų, skirtų darbuotojo prisitaikymui naujoje darbo aplinkoje. Profesionalūs ir patyrę laisvai samdomi darbuotojai yra greitai prisitaikantys ir iškart pasiruošę dirbti (ang.“plug-and-play“) esant įvairioms aplinkybėms.

Kaip laisvai samdomi profesionalai, kilę iš įvairių šalių, skirtingų kultūrų ir profesinio išsilavinimo, dirba komandoje? Ar tai efektyvus metodas?

Komandos yra specialiai suformuojamos pagal įgūdžių poreikius specifiniams projektams. Mes ieškome tarptautinės patirties turinčių žmonių, kad išvengtume kultūrinių nesusipratimų. Komanda, sėkmingai įvykdžiusi projektą, gali pasiūlyti panašius ar net visiškai užbaigtus projektus naujiems klientams. Komandos vadovas čia yra labai svarbus. Mes kuriame aplinką, kurioje būtų laisvai prieinami aukštos kvalifikacijos vadovai, turintys projektų valdymo patirties kaip įmonių vadovai arba laisvai samdomi profesionalai. Dažnai pasitaiko, kad pats darbdavys paskiria komandos vadovą.

Komanda naudoja bendrą platformą, panašią į tai, kuo darbuotojai naudojasi didelėse firmose. „Viskas viename“ (ang. „all-in-one“) dokumentacija ir projektų kūrimo priemonės padeda laikinai pasamdytiems profesionalams ir darbuotojams aplenkti bendravimo ir kultūrinius barjerus. Šie sunkumai egzistuoja, tačiau gerai parašyta dokumentacija juos sumažina. Viena kliūtis, kuri reikalauja laisvai samdomų profesionalų lankstumo, yra skirtingos laiko zonos. Darbo diena Jungtinėse Amerikos Valstijose yra naktis Azijoje. Laisvai samdomi profesionalai privalo prisitaikyti prie šio skirtumo idant galėtų greitai atsakyti darbdaviams ir laiku atlikti užduotis.

Kokios yra labiausiai geidžiamos profesijos ir sugebėjimai „Execuvite“? Ar tai atspindi ir viso Singapūro ir/arba Pietryčių Azijos laisvai samdomo darbo rinką?

Labiausiai pageidaujami įgūdžiai yra kūrybinės bei techninės kilmės, kurių pageidauja industrijos, apimančios viską nuo mokslo iki medijų šakų. Mes tikime, kad kūrybinės bei techninės sritys išliks stiprios, nes tarp-funkciniai projektai reikalauja tarpdisciplininių įgūdžių. O šitoje srityje mes ir esame išskirtiniai.

Iš kur yra kilę jūsų laisvai samdomi profesionalai?

Mūsų laisvai samdomi profesionalai yra suėję iš viso pasaulio. Kadangi anglų yra oficiali laisvai samdomo darbo kalba, dauguma žmonių yra kilę iš angliakalbių šalių, tokių kaip JAV, Didžioji Britanija, Australija, Naujoji Zelandija, Filipinai, Indija, Singapūras, Malaizija.

Singapūras yra labai patogi, įkvepianti ir brangi vieta gyventi. Ar manote, kad palyginus su kitais, Singapūro laisvai samdomiems profesionalams išsilaikyti yra lengviau ar sunkiau?

Dar nėra sukurta kriterijų, galinčių palyginti skirtingų šalių laisvai samdomus profesionalus. Aukštesnis pragyvenimo lygis reiškia, kad laisvai samdomas profesionalas turės ir didesnius uždarbio lūkesčius. Singapūriečiai laisvai samdomi profesionalai konkuruoja brangiai apmokamais aukštos kvalifikacijos techniniais ir kūrybiniais įgūdžiais. Firmos reikalauja vienodų įgūdžių ir yra pasiruošusios gerai sumokėti darbuotojams arba laisvai pasamdytiems profesionalams. Tokie profesionalai, kurie dirba aukštų kvalifikacijų reikalaujančius darbus, tikriausiai tai pasirinko kaip gyvenimo būdą. Singapūre retai kada tenka matyti laisvai samdomus profesionalus, kurie siūlytų administracinio pobūdžio paslaugas, tokias kaip virtualūs asistentai.

Greita apžvalga pagrindinių laisvai samdomo darbo platformų sudaro įspūdį, kad profesionalai iš Azijos dominuoja laisvai samdomo darbo rinką. Ar tai tiesa?

„ManpowerGroup 2014 Contingent Workforce Analysis (CWI Global)“ tyrimas parodo, kad JAV dominuoja laisvai samdomo darbo rinką. Visgi, Filipinai, Singapūras, Vietnamas, Tailandas ir Indija pakliūva į top 10 sąrašą.

Kai kalbame apie Singapūrą ir Pietryčių Aziją, ar ten vietos atsiranda ir laisvai samdomiems profesionalams iš Europos? Ką unikalaus europiečiai gali pasiūlyti, norėdami įsitvirtinti vietinėje rinkoje? Ar dar egzistuoja kokių nors įgūdžių trūkumas, kurį reikėtų užpildyti?

Laisvai samdomas darbas internetu ribų neturi. Europiečiai laisvai samdomi profesionalai gali dirbti Azijos kompanijoms ir atvirkščiai. Europiečiai profesionalai įneša savo unikalią kultūrą, kalbos įgūdžius ir patirtį, tokiose industrijose, kuriose jie pirmauja, kaip mada ir kosmetika. Azijos kompanijos, prekiaujančios su Europa, tai neapsakomai vertina. Šie laisvai samdomi profesionalai gali padėti firmoms suformuoti marketingo strategijas, sukurti marketingo aktyvus, multimediją, daryti vertimus į Europos kalbas, prižiūrėti socialinius tinklus, rašyti, kopijuoti ir paleisti reklamines kampanijas. Tai gali padėti įmonėms plėstis Europoje neįdarbinant vietinių žmonių ar netgi neatidarant vietinių biurų. Tokiems projektams būtų be galo sunku tapti sėkmingais jeigu juos vykdytų tik iš Azijos laisvai samdomi profesionalai.

Jūs publikavote knygą pavadinimu „Outgrow Middle Management“, skirtą sėkmingos karjeros firmoje kūrimui. Ar firmų darbuotojams ir laisvai samdomiems profesionalams reikalingi tie patys įgūdžiai sėkmingam darbui? Kokie tarp jų skirtumai?

Kuo daugiau laisvai samdomi profesionalai dirba virtualiose komandose didesnėms kompanijos, tuo labiau jiems prireikia vadovavimo įgūdžių, kaip ir jų bendradarbiams firmos darbuotojams. „Outgrow Middle Management“ yra knyga apie lyderystę, skirta visiems komandų vadovams.

Laisvai samdomi profesionalai, kurie norėtų uždirbti daugiau negu leidžia jų išdirbtos valandos, turi suburti ir vadovauti laisvai samdomų darbuotojų komandai. Tai yra kur kas sudėtingiau negu valdyti įmonės darbuotojus, kadangi tu nesi jų bosas. Laisvai samdomi profesionalai galiausiai turės išvystyti įgūdžius, kurie yra būtini firmų vadovams, kaip komunikacija, komandinis darbas ir lyderystė.

Virtualios darbo jėgos valdymas sukuria naujus iššūkius, tokius kaip šios jėgos suderinimas su kompanijos misija, vizija ir vertybėmis. Darbdaviai turi pradėti mąstyti apie savo sėkmės pasidalijimą su laisvai samdomais profesionalais ir kaip jie gali pasiūlyti ką nors, kas būtų daugiau nei valandinis atlyginimas. Kaip šie profesionalai gali tapti darbdavio kuriamos vizijos dalimi ir didžiuotis tuo, kad jie dirba šiam tikslui, bei nužengti papildomą mylią projekto sėkmei užtikrinti.


Interviu autorė Sofia Mashovets

Iš anglų kalbos vertė Sida Nakrošytė


 

Šis straipsnis yra dalis greitai atsidarysiančios Pietryčių Azijos skilties. Sekite naujienas!

Autorius: Sofia Mashovets

Gimusi Kijeve, Ukrainoje, Sofija yra žurnalistė ir skaitmeninė prekybininkė, daugiau nei 5 metus gyvenusi Bankoke, Tailande, daugiausia dirbusi tarptautinėse kompanijose rinkodaros pranešėja. Keliavusi darbo tikslais ir savo malonumui, Sofija yra sukaupusi daug žinių apie Pietryčių Aziją, įskaitant Tailandą, Malaiziją, Indoneziją, Singapūrą ir Honkongą. Nors ir sugrįžusi į Europą, Sofija dalelę savo širdies paliko Pietryčių Azijoje, todėl su malonumu su visais besiklausančiais dalinasi informacija apie šią kerinčią pasaulio kertelę – nuo politikos ir religijos iki maisto bei populiariosios kultūros.

Pasidalink šiuo straipsniu