Garbės „Oskaras” – japonų anime kūrėjui H. Miyazaki

Garsusis Japonijos animacinių filmų kūrėjas Hayao Miyazaki savo apdovanojimų kolekciją papildė dar vienu garbingu įvertinimu. Lapkričio 8 dieną Los Andžele „Governors Awards“ ceremonijos, kurią rengia JAV Kino meno ir mokslo akademija, metu režisieriui buvo įteiktas „Oskaras” už viso gyvenimo nuopelnus ir indėlį į kino filmų industriją. Po filmų režisieriaus Akiros Kurosavos apdovanojimo 1990 metais, H. Miyazaki tapo antruoju japonu istorijoje, pelniusiu šį garbės „Oskarą”.

Publikai pristatydamas laureatą, Johnas Lasseteris, „Walt Disney“ bei „Pixar Animation Studios“ prodiuseris, per visą karjerą daugiau nei 20 animacinių filmų sukūrusį H. Miyazaki įvardijo kaip antrąjį po V. Disnėjaus, labiausiai prisidėjusį prie animacijos žanro kūrimo. „Hayao Miyazaki amžiams paveikė animaciją, įkvėpdamas ištisas menininkų kartas kurti ir nušviesti begalinį jos potencialą“, – sakė J. Lasseteris.

„Mano žmona dažnai sako, kad esu laimingas žmogus“, – savo padėkos kalbą droviai šyptelėjęs pradėjo H. Miyazaki. Pernai metais paskelbęs apie savo, kaip animacinių filmų režisieriaus, karjeros pabaigą, 73 metų H. Miyazaki išreiškė džiugesį, kurį jautė galėdamas paskutinius 50 metų kurti animacinius filmus naudojant vien popierių ir pieštuką. Pasak H. Miyazaki, tai, kad per tuos 50 metų Japonija išgyveno taikos laikotarpį ir nedalyvavo jokiame kare, labai padėjo jam dirbti. Galiausiai kuklią padėkos kalbą baigdamas režisierius privertė salę nusijuokti pašmaikštaudamas, kad, nepaisant visų šių jo išvardytų sėkmės elementų, didžiausias iš jų nutiko šios „Oskarų” ceremonijos dieną, kai H. Miyazaki sutiko Maureen O’Harą (Legendinė airių aktorė ir dainininkė, tą patį vakarą pelniusi garbės „Oskarą” už gyvenimo nuopelnus – aut.).

Japonijos Voltu Disnėjumi dažnai tituluojamas H. Miyazaki jau yra gavęs „Oskaro” statulėlę už geriausią animacinį filmą. 2003 metais šiuo įvertinimu buvo apdovanotas filmas „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ ( jap. 千と千尋の神隠し Sen to Chihiro no Kamikakushi), pasaulyje geriau žinomas kaip „Spirited Away“. Šis animacinis filmas Japonijos kino teatruose buvo itin populiarus ir „nuskandino“ iki tol pelningiausių filmų sąrašo viršuje karaliavusį „Titaniką“. Filmas iki pat šiol neužleidžia pirmos vietos ir masinę psichozę sukėlusiam vienam populiariausių „Disney” animacinių filmų „Frozen“. Pasaulinio populiarumo yra sulaukę ir kiti H. Miyazaki darbai. Kartu su Isao Takahata įkūręs animacijos studiją „Studio Ghibli”, H. Miyazaki sukūrė tokius gerai žinomus animacinius filmus kaip „Mano kaimynas Totoro“(jap. となりのトトロ  Tonari no Totoro) (1988), „Princesė Mononokė“ (jap. もののけ姫  Mononoke Hime) (1997), „Haulo keliaujanti pilis“ (jap. ハウルの動く城  Hauru no Ugoku Shiro)(2004), „Ponyo“(jap. 崖の上のポニョ  Gake no Ue no Ponyo) (2008)  ir kt.

 

Miyazaki

H. Miyazaki jo kurtų personažų fone

 

Kur slypi H. Miyazaki filmų sėkmė? Pirmiausia į akis krenta labai savita dailinimo technika, leidžianti lengvai atpažinti H. Miyazaki braižą. Tiek pats H. Miyazaki, tiek „Studio Ghibli“ animatoriai yra ištikimi tradicinėms animacinių filmų kūrimo priemonėms ir kiekvieną filmo kadrą piešia rankomis. Dažniausiai filmui sukurti yra naudojami dešimtys tūkstančių atskirų kadrų. Tokiu būdu per mėnesį „Studio Ghibli” komanda nupiešia viso labo 5 minučių epizodą. Akivaizdu, kad šiais laikais toks būdas yra mažai benaudojamas, ilgai trunkantį piešimo ranka procesą keičia kompiuterinės technologijos.

Antra, H. Miyazaki filmai pasižymi neribota fantazija bei vizualumu, stebina siužeto ir veikėjų sudėtingumu. H. Miyazaki kūryboje sprogsta tikra fantazijos bomba – yra sunku nupasakoti herojų pavidalus, fantastiškus virsmus bei keliones. Iš pirmo žvilgsnio vaikiškai atrodantys siužetai dažnai slepia ir kitą, gilesnę, prasmę, kurią su malonumu atranda suaugusieji, taip pat besimėgaujantys H. Miyazaki kūryba.

Nors žymusis kūrėjas baigė karjerą „Studio Ghibli”, jis ir toliau žada kurti trumpametražius filmukus, kurie bus rodomi „Studio Ghibli” muziejuje Tokijuje. Ar be kūrybinio lyderio likusi animacijos studija sugebės išlaikyti tą pačią H. Miyazaki dvasią savo tolimesniuose darbuose, parodys ateitis.

 

 

Straipsnio autorė: Milda Rimkutė

Redagavo: Monika Dvirnaitė

 

Autorius: Milda Rimkutė

Milda – metus Japonijoje studijavusi ir aplinkines Azijos šalis aplankiusi japonologė, besidominti tiek tradicine Rytų kultūra, tiek keisčiausiomis jos apraiškomis.

Pasidalink šiuo straipsniu