”GILIOS UPĖS TEKA TYLIAI”- JAPONIJOS IR LIETUVOS ŠIUOLAIKINĖS TEKSTILĖS PARODA

Parodos dalyviai

Parodoje pristatoma dešimties menininkių, penkių japonių ir penkių lietuvių šiuolaikinė tekstilė. Ši paroda yra tarptautinio tekstilės meno projekto, 2019 metų pavasarį prasidėjusio Japonijoje, dalis. Kioto mieste, prestižinėje tekstilės meno galerijoje „GalleryGallery“ buvo eksponuojami menininkių prof. Laimos Oržekauskienės, Linos Jonikės ir Monikos Grašienės kūryba. Parodoje Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje šią garsių Lietuvos menininkių trijulę papildys jaunosios kūrėjos Giedrė Antanavičienė ir Greta Kardi. Japonijos tekstilei Kaune atstovauja Nobuko HIROI (Kioto Menų universiteto profesorė, Suzumi NODA (Kioto Menų universiteto profesorė), Haruko HOMMA (Kinran University profesorė, Yoshiko TANABE (Seian University profesorė) ir Megumi KISHIDA.

Japonų menininkės Nabuko Hiroi tekstilės kūrinys.
Nabuko Hiroi darbas

Parodos pavadinime panaudota japonų patarlė, kurios prasmė gana aiški, suprantama ir Lietuvoje. Šios patarlės atitikmenų galima rasti ir lietuvių folklore: „Išmintis vaikšto sermėga apsirengus“, „Tas išmintingas, kuris kalba mažai“, „Kas nėra stipriausias, turi būti išmintingiausias“ ir t.t. Ir japonų, ir lietuvių patarlėse įžvelgiama pagarba tradicijoms, humanistinei etikai, malonaus žmonių elgesio normoms.

Lietuvių ir japonų menininkių panašumai

Lietuvių ir japonų šiuolaikinė tekstilė – stebėtinai artimi meno pasauliai. Abiejų šalių menininkės linksta į gilius filosofiškus apmąstymus, o jų kūriniai prašosi ramaus stebėjimo ir ilgesnio apmąstymo. Japonių ir lietuvių menininkių darbuose esama meninio mąstymo bendrumų, elgesio su medžiagomis paralelių. Abiejų šalių menininkių kūriniuose svarbią vietą užima šių tautų senųjų tekstilės tradicijų pažinimas ir kūrybiškas jų panaudojimas. Panašus dabarties menininkių santykis su savųjų šalių praeities kultūrinėmis ir etinėmis vertybėmis – tai pagarba istorijai ir atminčiai, prasminės nuorodos į praeities kultūras, taip pat ir senųjų audinio formavimo, dažymo technologijų naudojimas.

Šiais globalizacijos laikais pasaulį veikia panašios tendencijos. Viena jų – ryškus kompiuterinių technologijų ir fotografijos naudojimas kūryboje. Fotografija pakeičia piešimą ir eskizavimą, neretai audžiama kompiuterinėmis staklėmis. Bet susidomėjimas naujausioms technologijoms vis dėl to neišstumia menininkių gebėjimo kūriniuose perteikti savo individualybę ir savos tautos tapatybę. Parodoje atsiskleidžia dviejų tik geografiškai tolimų kultūrų vidinio artimumo aspektai.

Lietuvos ir Japonijos tekstilės meno ryšiai

Lietuvos ir Japonijos tekstilės meną sieja ir tvirti dalykiniai ir profesiniai ryšiai, ir artimas šiuolaikinės tekstilės, grįstos giliomis tradicijomis, supratimas. Dar 1997 metais Japonijoje, Kioto V tarptautinėje tekstilės parodoje jauna lietuvių menininkė Lina Jonikė buvo apdovanota „Excellence Award“. Tai buvo pirmas aukštas lietuvių šiuolaikinės tekstilės meno įvertinimas, ir jis pelnytas Japonijoje. Po to užsimezgė bendradarbiavimas su garsia Japonijos menotyrininke, tekstilės tyrinėtoja ir parodų kuratore Keiko Kawashima, atstovaujančia Kioto miesto galerijai „GalleryGallery“. Jos pastangomis Japonijoje jau yra surengta ne viena Lietuvos tekstilės menininkių paroda. Japonijos menininkai daug kartų buvo kviestiniai svečiai Kauno šiuolaikinio meno bienalėse. Kuratorė dr. Keiko Kawashima Kauno bienalėje „Tekstilė‘05“ kuravo 9 Japonijos tekstilininkų kolekciją (2005). Po kelerių metų, 2011 Kauno bienalėje yra dalyvavę žymiosios Japonijos menininkės Reiko Sudo, Hiroko Watanabe. Lietuvių žiūrovui japonų menininkių parodos suteikė didžiulį estetinį pasitenkinimą, Japonijos pažinimo per meno kūrinius galimybę.

Parodos atidarymas: 2019 08 02, 17 val.

Paroda veikia: 2019 08 02 — 09 01

Parodos vieta: Mykolo Žilinsko dailės galerija

Parodos rengėjai: Kauno bienalė, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Parodos kuratorės: dr. Keiko Kawashima (Japonija), dr. Rasa Žukienė (Lietuva)

Parodos architektas: Saulius Valius („Expobalta“)

Informacija apie Japonijos menininkes: GALERYGALLERY/KICTAC

Renginys socialiniame tinkle [https://www.facebook.com/events/911139215901091/ ]

Autorius: Baltic Asia

Pasidalink šiuo straipsniu