2016 m. balandžio 12 – gegužės 2 d. Japonijos ambasada Lietuvoje kviečia aplankyti japoniškos Yusho kaligrafijos parodas, kurios bus eksponuojamos Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje, Mykolo Romerio universitete ir Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centre, skelbiama Japonijos ambasados pranešime.
Japonijoje vaikai mokosi kaligrafijos nuo pat vaikystės. Japonai tiki, kad užsiėmimai kaligrafija padeda ne tik ugdyti meninį skonį, bet ir dvasinę koncentraciją, atrasti dvasinę pusiausvyrą. Galima suskaičiuoti daugybę japonų kaligrafijos stilių, kiekvienas jų skiriasi ne tik hieroglifų rašyba, bet ir nuotaika, atlikimo technika. Neseniai atsiradęs Yusho kaligrafijos stilius išsiskiria savo raiška ir ekspresija, formų laisvumu. Skirtingai negu tradicinėje kaligrafijoje, Yusho yra nesuvaržytas, laisvo stiliaus hieroglifų rašymo būdas, kuriuo kaligrafijos meistras siekia dar emociškiau atskleisti kiekvieno žodžio reikšmę. Nepaisant kalbos barjero, Yusho būdu pavaizduoti hieroglifai pasiekia žiūrovo širdį ir jausmus.
Parodose bus pristatomi keliolikos autorių darbai, atlikti ekspresyviuoju Yusho stiliumi. Balandžio 12 d. parodos atidarymo ceremonijoje Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje kalbą sakys Japonijos ambasadorius Toyoei Shigeeda, taip pat dalyvaus ir Yusho kaligrafijos pradininkas Kazutake Abe, o Yusho menininkas Kazumine Goda susirinkusiems pademonstruos kaligrafijos techniką.
Yusho kaligrafijos steigėjas Kazutake Abe gimė 1932 m. Hokkaido prefektūros Muroran miestelyje. 1981 m. Abe pradėjo savarankiškai mokytis kaligrafijos ir persikėlė į Tokiją, kur galėjo rimčiau užsiimti nauju pomėgiu. Nuo 1984 iki šiandien buvo surengta daugiau nei 30 jo personalinių bei grupinių parodų ne tik Japonijoje, bet ir užsienyje. Nuo 1990 m. paskirtas Yokohamos meno mokyklos pirmininku, o 2008 m. Abe įkūrė „Yusho no Kai“ organizaciją, kad Yusho kaligrafijos tradicija tęstųsi.
Yusho menininkas Kazumine Goda gimė 1946 m. Kagavos prefektūroje. Dalyvavo architektūros dizaino projektuose įvariuose pasaulio kraštuose nuo JAV iki Dubajaus. Keliaudamas ir kurdamas, K. Goda įsitikino, jog kalba, kultūra bei aplinka, kurioje užaugo žmogus, daro didelę įtaką jo formavimuisi, mąstysenai. Šios parodos darbais autorius stengiasi japoniškais hieroglifais perteikti Lietuvos gamtos koloritą ir kultūrinį paveldą, eklektiškai sujungdamas Japonijos ir Lietuvos kultūras. Visų jo ekspresyvių, gyvybingų kūrinių pagrindinis akcentas – kultūrinė įvairovė ir skirtingų kultūrų integracija.
Po atidarymo ceremonijos vyks Yusho praktiniai užsiėmimai ir demonstracija, tad maloniai kviečiame pasigrožėti ekspresyvia kaligrafija bei pasinerti į japoniškų hieroglifų pasaulį!
Informacija apie Yusho parodas Vilniuje ir Kaune:
Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerija
Parodos atidarymas: 2016 m. balandžio 12 d. (antrad.) 17:30 val.
Dirbtuvės ir demonstracija: balandžio 12 d. (antrad.) 17:30 val.
Parodos trukmė: balandžio 12 d. – gegužės 2 d.
Vieta: Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerija (Šv. Jono g. 11, Vilnius)
Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centras
Parodos trukmė: balandžio 15 d. – 29 d.
Dirbtuvės ir demonstracija: balandžio 15 d. (penktad.) 15:00 val.
Vieta: Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centras (Vaižganto 30, Kaunas)
Mykolo Romerio universitetas
Parodos trukmė: balandžio 12 d. – 20 d.
Vieta: Mykolo Romerio universitetas, Rotondinės salės galerija (Ateities g. 10, Vilnius)