Bloomberg Inovacijų indeksas: Pietų Korėja pirma, Japonija devinta, o Kinija sparčiai kyla

Pietų Korėja yra inovatyviausia valstybė pasaulyje. Taip skelbia kiekvienais metais publikuojamas Bloomberg Inovacijų indeksas. Ši Rytų Azijos šalis inovatyviausių šalių tarpe pirmauja šešerius metus iš eilės. Japonija išlieka pirmame dešimtuke, tačiau per metus smuktelėjo iš šeštos į devintą vietą. Kinija sparčiai kyla ir šiais metais pavyko pralenkti tokias valstybes kaip Norvegija ir Jungtinė Karalystė.

Bloomberg Inovacijų indeksas reitinguoja valstybių inovatyvumą pagal 7 kriterijus (sritis): mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (angl. Research and Development, R&D) intensyvumas, aukštos pridėtinės vertės gamyba, produktyvumas, aukštųjų technologijų intensyvumas, aukštojo mokslo efektyvumas, tyrėjų koncentracija ir patentavimo aktyvumas. Šiam indeksui paskaičiuoti Bloomberg remiasi Pasaulio banko, Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos, Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ir kitų tarptautinių šaltinių duomenimis.

Įdomumo dėlei, šiame indekse Lietuva reitinguojama 37 vietoje (2018 m. buvo 34). Pernai metais Lietuva pirmavo tarp Baltijos šalių, tačiau šiais metais teko lyderės pozicijas perleisti Estijai. Žemiausia reitingą iš Baltijos šalių išlaiko Latvija.

Pietų Korėjos pranašumo priežastys

Pietų Korėja inovacijų reitinge itin aukštai įvertina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, aukštųjų technologijų ir aukštos pridėtinės vertės gamybos srityse. Lyderiavimas šiose srityse yra sąlygojamas kelių veiksnių. Tik Izraelis lenkia Pietų Korėją pagal valstybės skiriamas išlaidas moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai. Seulo pranašumą kartu lemia investicijos į strategines technologijas ir programas, skirtas startuolių finansavimui ir skatinimui. Korėjiečiai vis labiau orientuojasi ne į naujų produktų išleidimą, bet ir procesų naujoms technologijoms kurti vystymą.

Remiantis Bloomberg inovacijų indeksu, Pietų Korėjos “silpnybės” yra produktyvumas (18 vieta iš visų reitinguotų šalių) ir patentavimo aktyvumas (20 vieta). Reiktų paminėti, kad šalies patentavimo kritertijus taip žemais įvertintas tik šiais metais. Tokios kompanijos kaip Samsung itin intensyviai patentavo naujus produktus ir technologija tiek JAV, tiek kitose šalyse, siekiant užtikrinti savo intelektinės nuosavybės apsaugą.

Japonijos stagnacijos požymiai

Kaip ir Pietų Korėja, Japonija išlieka aukštai reitinguojama pagal mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros intesyvumą ir aukštos pridėtinės vertės gamybą. Produktyvumas taip pat išlieka “silpnąja vieta”. Blogiausiai Japonija įvertinta pagal aukštojo mokslo efektyvumo kriterijų (tik 39 vieta).

Japonijos „nuosmukis“ dalinai sąlygojamas tarptautinio intelektinio bendradarbiavimo trūkumo. Siekiant išlaikyti technologinį pranašumą ir didinti ekonominį augimą, Tokijas privalo vystyti ryšius bei bendradarbiavimą su kitomis šalimis mokslinių tyrimų srityje, ypač su kitomis Azijos šalimis tokiomis kaip Pietų Korėja ir Singapūras.

Kinijos progresas

Nuo 2018 m. Kinijai pavyko iš 19 vietos pakilti į 16 vietą Bloomberg Inovacijų indekse. Pekino “šuolį” lėmė patentavimo aktyvumas (2 vieta) ir aukštojo mokslo efektyvumas (6 vieta). Verta paminėti, kad Kinija ganėtinai gerai įvertinta aukštųjų technologijų (11 vieta), aukštos pridėtinės vertės gamybos (13 vieta) ir mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (14 vieta) srityse. Kinijos “silpnybės” yra itin žemas produktyvumas (47 vieta) ir mažas tyrėjų skaičius (39 vieta).

Reitingavimas pagal atskirus kriterijus puikiai iliustruoja antros pagal dydį pasaulio ekonomikos vidinius prieštaravimus. Kinija pasižymi aktyvia patentavimo veikla ir mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros skatinimu, kuris palaikomas tokių aukštųjų technologinių kompanijų kaip Huawei Technologies. Kita vertus, ši Rytų Azijos šalis vis dar atsilieka nuo daugelio pasaulio valstybių pagal inovatyvių sprendimų įgyvendinimą, didinant bendrą produktyvumą.

Ateities perspektyvos

Kaip teigia Bloomberg ekonomistas Tom Orlik, XXI amžius bus laimėtas ir pralaimėtas dėl inovatyvių technologijų kontrolės. Blooomber Inovacijų reitingas rodo, kad Pietų Korėja, Japonija ir Kinija sudaro stiprią konkurenciją JAV ir Europos šalims technologijų ir inovacijų srityje. Šios Rytų Azija iš pasaulio „fabriko“ transformuojasi į ryškų inovacijų ir aukštųjų technologijų klasterį.

Verta paminėti, kad Pietų Korėja, Japonija ir Kinija kituose reitinguose įvardijamos kaip labiausiai į ateitį orientuotos (angl. most forward-thinking) valstybės. Strateginis mąstymas, naujovių įsisavinimas ir investicijos į naujausias technologijas yra tvirtas pagrindas būti lyderės tarptautinės ekonomikos kontekste.

Autorius: BalticAsia

Profesionalus žvilgsnis į Japoniją, Kiniją ir Pietų Korėją.

Pasidalink šiuo straipsniu