Sičuan 5.12 žemės drebėjimo lauko muziejus

Lietuviškose naujienose mažai skambėjęs, bet daugybę aukų nusinešęs žemės drebėjimas įvyko 2008 m. gegužės 12 d. Kinijos pietuose, Sičuanio prefektūroje (kin. 四川省). Pagal Richterio skalę iki 7.9 balo stiprumo žemės drebėjimas nusinešė apie 70 tūkst. gyvybių ir dar maždaug 20 tūkst. laikomi dungusiais be žinios. Beičuan (kin. 北川) miestelis buvo beveik visiškai sugriautas, liko tik pakraščiuose stovintys apgriuvę pastatai.

Išsigelbėjusiems iš Beičuan žmonėms vietoje sugriauto miesto atstatymo buvo pastatytas visiškai naujas miestelis – Naujasis Beičuan (kin. 新北川). Miesteliui vos penkeri metai ir viskas jame dar blizga naujumu – moderni architektūra ir išdėstymas, lygios kaip stiklas gatvės, naujos parduotuvės ir gyvenamieji namai.

naujasis-beichuan

Aukoms atminti, netoli Beičuan (kartais dar vadinama Senuoju Beičuan) buvo pastatytas Venčuan memorialinis muziejus (kin. 汶川地震博物馆), kuris buvo atidarytas lygiai po metų po žemės drebėjimo, 2009.05.12. Muziejaus įspūdingas dydis slepia daugybę aukų, gelbėtojų ir kitų pagelbėjusių žmonių nuotraukų bei autentiškų žemės drebėjimo vaizdų.

Wenchuan Memorialinis muziejus

Gražiame slėnyje įsikūrusiame senajame Beičuan miestelyje, vietoj atstatymo ar visiško sugriovimo, buvo pasirinktas nestandartinis sprendimas – įkurtas nacionalinis Beičuan žemės drebėjimo lauko muziejus (kin. 北川国家地震遗址博物馆). Griuvėsiai viduryje miesto išvalyti ir išlyginti – vietoje jų įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ir nutiesti keliai. Apgriuvę namai ir pastatai sutvirtinti metalo konstrukcijomis, kad būtų sustabdytas jų tolimesnis griuvimas ar svirimas. Pakabintos informacinės lentelės su vietovės nuotraukomis prieš drebėjimą, kad būtų galima palyginti. Taip pat yra keletas memorialinių paminklų ir plakatų su padrąsinančiais šūkiais kinų kalba.

Patarimai keliaujantiems

Skrendant iš Europos, artimiausias tarptautinis oro uostas yra Xi’an (miestas žymus Terracotta armija), aviakompanija Finnair pradėjo skrydžius į jį nuo šių metų birželio. Nuo Xi’an miesto iki Sičuanio prefektūros galima nuvykti pasinaudojus vietinių oro linijų paslaugomis arba paprasčiausiu traukiniu (800 km arba 15 val. – greitųjų traukinių dar nėra). Atskaitos taškas – Sičuanio prefektūra, Čengdu miestas (kin. 四川省成都市). Nuo jo traukiniu galima nuvykti iki Mianyang miesto (kin. 绵阳市) ir patogiausia automobiliu (apie 1 val.), bet galima ir turistiniu autobusu iki Naujojo Beičuan bei žemės drebėjimo lauko muziejaus. Važiuojant turistiniu autobusu galima pamatyti didesnę sugriauto miesto dalį ir pasigrožėti vaizdingais kalnuotais gamtovaizdžiais.

Visiškai naujo miesto statyba iššsigelbėjusiems – garbingas sprendimas ir infrastruktūros gerinimas. Memorialinis muziejus aukoms atminti – panašių muziejų labai daug visame pasaulyje. Žemės drebėjimo lauko muziejus – kažkas netikėta ir sukrečiančio. Bendras vaizdas primena vaiduoklių miestą arba lietuviškam mentalitetui suprantamesnį Černobylio pavyzdį, tik be radiacijos. Susidūrus su žemės drebėjimo padariniais, pradedama vertinti „Dievo užančiu“ vadinama saugi Lietuvos žemė.

 

Autorius: Ignas Sakalauskas
Redagavo: Monika Dvirnaitė

 

 

Autorius: Ignas Sakalauskas

Studijų metais išmaišęs Japoniją ir Taivaną, savo pomėgį technologijoms, Azijos kalboms ir kultūrai dažnai išreiškia ironiškuose ir linksmuose „informatiko“ straipsniuose.

Pasidalink šiuo straipsniu