Naujieji metai Kinijoje: Nian Legenda

Naujieji metai Kinijoje

Šiais metais Naujieji metai Kinijoje sutinkami šiandien, sausio 31 d. Ta proga norėtume daugiau papasakoti apie šio didelio kasmetinio įvykio tradicijas, legendas ir kitus smagius dalykus.

Pabaisa Nian

Kadaise tolimuose Kinijos kalnuose gyveno didelė pabaisa vardu Nian. Žiemą Nian negalėdavo išsimaitinti, nes žvėrys pasislėpę užmigdavo žiemos miegu, o mažų žvėrelių Nian nepakakdavo. Taigi kasmet, tamsiausią metų dieną, ji nusileisdavo į aplinkinius kaimus ir pjaudavo ūkininkų gyvulius, neretai pagrobdama ir nuo suaugusiųjų atsiskyrusius, lauke žaidusius ūkininkų vaikus. Tai supratę, žmonės kasmet su siaubu laukdavo šios tamsios nakties, stipriai užsirakindavo duris, šeimos susiburdavo draugėn ir saugodavo vieni kitus, su baime laukdami ryto nuostolių.

Bet viename iš aplinkinių kaimų gyveno didis išminčius. Žinodamas, kad pabaisa stipri ir sunkiai nugalima, jis paprotino kaimo gyventojus: žmonės turi veikti išvien – tik tokiu būdu ateis galas kasmetiniam Nian terorui. Žmonės pradėjo kalbėtis. Vienas pastebėjo, jog pabaisa bijo raudonos spalvos, kitas – jog ji baidosi keistų, nežinomų būtybių ir garsaus triukšmo. Be to, kadangi pabaisa veikdavo tik tamsoje, buvo nuspręsta uždegti laužus ir įžiebti šviesas, neleidžiant tamsai apgaubti kaimo. Susitarę užbaigti kasmetinį siaubą, kaimo gyventojai pasiruošę laukė tamsiausios nakties.

Naujieji metai Kinijoje: fejerverkai

Kaimą sustingdė šaltis ir tamsa, danguje nesimatė nei mėnulio, nei žvaigždžių. Nian, kaip kasmet, iš savo buveinės kalnuose nusileido į kaimą medžioklei. Jau pastebėjusi ant pirmųjų kaimo namų langų iškabintus raudonus karpinius ir kitokius sėkmę nešančius ženklus, Nian nejuokais išsigando. Tačiau ją apėmė tikras siaubas, kai iš namų išbėgę žmonės pradėjo mušti būgnus, sprogdinti petardas ir leisti fejerverkus. Net ir mažieji kaimo gyventojai stojo į mūšį, pasislėpę po spalvotomis kaukėmis ir rankose laikydami žibintus. Garsų ir šviesos išgąsdinta Nian spruko atgal iš kur atėjusi. Lėkė nesustodama, be pertraukos ir be jokio atodūsio, kol, išleidusi paskutines jėgas, krito iš nuovargio. Ją besivejantys kaimo žmonės nieko nelaukę šoko ant Nian ir nukovė piktąją pabaisą. Baisi ir gąsdinanti buvo Nian, bet žmonių bendradarbiavimas ir drąsa atnešė galą pabaisos piktadarystėms.

Sėkmės receptai

Kasmet Naujieji metai Kinijoje  primena šią legendą, kurią žmonės atkartoja ligi šiolei. Šios šventės laikotarpis vadinamas „guonian“, ką išversti galima būtų kaip „išgyventi Nian“: pergyventi laikotarpį, kai karaliauja Nian pabaisa. Nugalėjus Nian, prasideda naujas ciklas, šviesesnis gyvenimo etapas, ir norint užtikrinti geresnę klotį, reikia paisyti daugybės tradicijų. Kiekvienais metais, paskutinę mėnulio kalendoriaus dieną kinai praleidžia draugėje, kartu su šeima ir artimiausiais žmonėmis. Naktį ilgai nesutemsta, o ir sutemus neinama miegoti – būdravimas iki ryto, tikima, atneš ilgaamžiškumą tėvams ir didesnę sėkmę kiekvienam.

naujieji metai Kinijoje vaikai

Naujieji metai Kinijoje ir vienas tamsus vakaras taip pat neįsivaizduojamas be tradicinių patiekalų: šiaurėje valgomi koldūnai, kurių forma primena kadaise Kinijoje naudotus auksinius, todėl tikima, kad koldūnų valgymas užtikrins pelningus metus. O kituose regionuose valgomi makaronai – kuo ilgesni – kad ilgas ir sotus būtų šeimos narių gyvenimas. Po vakarienės seka vaikų mėgstamiausia ir kasmet labiausiai laukiama dalis – vyresnieji dalina raudonus vokus, kuriuose įdėta pinigų.

Ilgai lauktas sugrįžimas

Tradiciškai privalu kasmet sugrįžus į šeimą parvežti ir pinigų, ir maisto, taigi dauguma kiniškų įmonių prieš atostogas išmoka tryliktąjį metų atlyginimą, kuris užtikrina sočias ir orias šventes. Dažniausiai tai – vienintelės darbininkų atostogos metuose, taigi jos gali užtrukti net iki mėnesio. Per šias dienas Kinijoje nuperkama iki dviejų milijardų traukinio, lėktuvo ir autobuso bilietų, ištuštėja migrantų darbo jėgos išlaikomi miestai, šviesos ir klegesio prisipildo kaimai. Tokiu būdu kasmet dėl žmonių artumo ir bendradarbiavimo gėris nugali blogį, dienos šviesėja, oras greitai pradeda šilti, sprogsta pumpurai ir vėl ateina pavasaris. Taip minimi Naujieji metai Kinijoje.

 

Straipsnio autorė: Lina Bartusevičiūtė

Redagavo: Monika Dvirnaitė

 

 

Autorius: Lina Bartusevičiūtė

Norėdama gerai suprasti kinų kalbą ir kultūrą, Lina Šanchajuje kiniškai mokėsi, kiniškai dirbo ir kiniškai gyveno nuo 2009-ųjų. Šiuo metu ji stengiasi užbaigti magistro studijas Šanchajaus Fudan universitete.

Pasidalink šiuo straipsniu