Pietų Korėja – 10 prisilietimų

Picture1

Nors Pietų Korėja ir nėra pati plačiausiai Lietuvos žiniasklaidoje aprašoma ar keliautojų iš Lietuvos lankoma rytų Azijos šalis, kiekvienam, bent dalelyte norinčiam prisiliesti prie šios tolimos ir paslapties šydu apdengtos kultūros, būtų pravartu žinoti, kas kultūriškai specifiško čia vyksta. Dažnas keliautojas, prieš vykdamas į jį dominančią šalį, atlieka namų darbus, t.y. pasidomi, ką galima, ką verta ir ką žūtbūt reikia nuveikti. Prieš rašydamas šiuos kelis patarimus, pabandžiau mintyse susitapatinti su naiviu turistu, kuris į Pietų Korėją vyksta visiškai tuščias, be jokios kultūrinės patirties, tačiau kurio tikslas – kiek galima arčiau prisiliesti prie korėjietiškos kultūros bei patirti tai, ko turbūt daugiau niekur kitur patirti nebūtų galima. Ir štai kas gavosi: 10 patarimų, 10 žingsnių, patariančių, kaip bent iš dalies pajusti korėjietiškosios kultūros dvasią. Viskas, kas čia pateikiama – dalis asmeninės patirties, dalis nuogirdų bei dalis pačių korėjiečių kultūrinės savirefleksijos.

Picture2

1. Išbandykite korėjietišką sauną (찜질방, jjimjilbang) bei pasimėgaukite joje siūlomomis kūno valymo procedūromis. Beveik visose tankiau žmonių apgyvendintose vietose galima surasti ne po vieną tradiciškai įrengtą sauną. Ką tokios saunos turi ypatingo, jog jose būtų verta apsilankyti? Na, lyg ir nieko, tačiau kartu ir viską. Tai ne tik sauna, mums priimtina prasme, tai tarsi atskiras mažas pasaulėlis, kuriame galima pasimėgauti karštomis voniomis, tiesiog pamiegoti ant tradiciniu būdu šildomų grindų, ar pasiklausyti greta sėdinčių močiučių paskalų apie neseniai matytas korėjietiškas dramas. Saunoje galima išmėginti įvairių rūšių (druskų, mineralų) krosnies tipo saunos kambarėlius, patirti tradiciniu būdu atliekamą kūno valymą (tiksliau – šveitimą) bei, žinoma, išmėginti korėjietišką masažą. Siūlomų paslaugų kiekis priklauso nuo saunos dydžio, tačiau paragauti tradicinio ryžių gėrimo (식혜, sikhye) bei virtų kiaušinių gausite visur. Neišsigąskite, su nuogais korėjiečiais dalintis saunos kambariu neteks, tam yra paruošiama speciali saunos apranga, dengianti didžiąją dalį kūno, o mielumo visam procesui suteikia and galvos vyniojami rankšluoščiai, kurie primena avies galvą. Šiomis saunomis naudojasi ne tik po vakarėlių namo nespėjantys grįžti kompanijų darbuotojai, vyresniosios kartos atstovai, bet ir išmaniųjų telefonų iš rankų nepaleidžiantis jaunimas.

Picture3

2. Užsukite į tradicinį turgų paragauti „gatvinio“ maisto. Ypač rekomenduojamas Seule esantis Gwangjang turgus (광장시장). Turgus Korėjoje – kaip ir turgus Lietuvoje: vieni parduoda, kiti perka, tačiau Pietų Korėjoje ypatingai žavi maistinė turgaus pusė. Tiesiog ant didžiulių keptuvių, prieš jūsų akis gaminamas bei čia pat suvartojamas maistas, jo kvapas bei aplink jį susidaręs išalkusių žmonių šurmulys nukelia į senesnius laikus. Čia galima paragauti beveik visų tradicinių korėjietiškų gatvės patiekalų, tokių kaip kimbap (김밥), ar bindaetteok (빈대떡). Apsilankę šiame turguje neliksite nusivylę, paragausite ne tik tikro maisto, pamatysite kaip jis gaminamas, bet ir tapsite vieno didelio kultūrinio, kolektyvinio žaidimo dalimi. Jei jūsų tikslas – pažinti Korėjos kultūrą, kurios neatskiriama dalis, žinoma, yra maistas, suklysite, neapsilankę šiame, ar bet kuriame kitame tradiciniame turguje. Ką ir besakyti, kai net korėjietės močiutės pro savo gražiai raukšlėtus veidus sugeba nenustodamos šypsotis romantiškoje, bet tuo pačiu ir triukšmingoje aplinkoje kepdamos korėjietiškus blynus.

Picture4

3. Jei norite pažvelgti naktinei Korėjai į akis, užsukite į Hongdae (홍대) ar Gangnam (강남) rajonus. Ne paslaptis, jog Seule bei jo apylinkėse gyvena beveik 2/5 visos Korėjos gyventojų, tarp kurių, žinoma, nemažai ir jaunimo, kurie vakarais suplūsta į įžymiausias linksminimosi vietas Seule. Barų ir įvairių klubų Pietų Korėjoje tikrai netrūksta. Žmonės čia mėgsta, gali ir nori linksmintis, tad kartais atrodo, jog linksmybių kiekio užtektų apšviesti ir šiaurėje esantį brolį paklaidūną. Korėjietiški vakarėliai, išeituvės į „miestą“ neabejotinai yra vietinės kultūros dalis. Paklausa ir pasiūla yra milžiniška, tad beveik visi vienu balsu pritaria linksmybėms, jei tik atsiranda bent menkiausia proga. Iš tikro, tinkamu metu užklydę į minėtus Seulo rajonus, pateksite tarsi į atskirą šou, su milžinišku kiekiu spalvų, veidų bei siauromis gatvėmis, kuriose įsikūrę šimtai įvairaus pobūdžio barų savaip vilioja klientus. Išsirinkite barą su atskirais kambariais, kiek leidžia sveikata mėgaukitės korėjietišku spiritiniu gėrimu soju (소주) bei, jei yra galimybė, kartu su korėjiečiais sužaiskite keletą žaidimų. Visa tai – korėjietiškos realybės dalis. Na, o jei naktinio triukšmo bei kartais besaikių linksmybių vengiate, tiesiog pabandykite pasivaikščioti naktinėmis šių rajonų gatvėmis – tikrai pagausite save akimirkoje ir paklausite savęs, iš kur tas visas spindesys.

Picture5

Picture6

4. Jei tarp savo kelionės tikslų įrašėte ramybės paieškas, Pietų Korėja nėra tam geriausia vieta. Visgi, priartėti prie šio tikslo galite apsilankydami korėjietiško budizmo šventyklose (템플스테이). Tai gana populiarus užsiėmimas tiek tarp pačių korėjiečių, tiek tarp čia atvykusių svetimšalių. Svarbu čia, žinoma, ne religinės pažiūros, o kiekvieno asmeniniai tikslai. Apsistojimas budistinėje šventykloje nereiškia, jog staiga imsite praktikuoti budizmą ar šioje šventykloje netikėtai liksite ilgiau nei planavote. Ši „pramoga“ skirta budistinio Korėjos palikimo populiarinimui, tad kiekvienas, nepriklausomai nuo jo religinių pažiūrų, gali tai išbandyti. Viešnagės metu budistinėje šventykloje, o tiksliau visame budistiniame komplekse dažniausiai praleidžiama 1 naktis. Apsistojimo metu suteikiama galimybė pabendrauti su vienuoliais, išbandyti kelias budistines praktikas bei sudalyvauti keliose ceremonijose. Tokios patirties metu galima įgauti ne tik vertingų kultūrinių žinių, bet ir šiek tiek atsigauti bei pailsėti nuo kasdienio miesto šurmulio. Nors budizmą Pietų Korėjoje išpažįsta apie 30 proc. gyventojų, budistinis palikimas yra gana ryškus, tad prie jo prisiliesti tikrai verta.

Picture7

Picture8

5. Korėjietiškoje karaoke, arba verčiant iš korėjiečių kalbos „dainos kambaryje“ (노래방, noraebang) yra apsilankęs turbūt kiekvienas save gerbiantis korėjietis. Nors Lietuvoje karaoke vakarėliai nėra pats populiariausias laisvalaikio leidimo būdas, čia, Pietų Korėjoje, žmonės dėl to yra pamišę. Kai tuo tarpu Lietuvoje retas pasiryžta demonstruoti savo muzikinius gabumus, ypač prieš nepažįstamų žmonių minią, Korėjoje bene ant kiekvieno gatvės kampo įsitaisę karaoke salonai yra vienas iš pagrindinių bei labiausiai specifinių kultūrinių ne tik Pietų Korėjos, bet ir kitų rytų Azijos šalių bruožų. Geresniuose karaoke salonuose paprastai galima rasti bent tuziną uždarų karaoke kambarių. Visas procesas vyksta nuomos principu. Už planuojamą praleisti laiką sumokėjus nedidelę kainą bei užsidarius karaoke kambarėlio durims, patenkama į privatų muzikinį pasaulį. Su ypatingais šviesos efektais, korėjietiškomis bei užsienietiškomis dainomis sukuriama atmosfera leidžia pasijusti scenos dievaičiu, o jeigu greta pasisodinsite korėjietį, didelė tikimybė, jog jis uždainuos taip, lyg jo gyvenimas priklausytų nuo atliekamos dainos. Per karaoke dažnas korėjietis atsikrato neigiamų emocijų, gerai praleidžia laiką, ar tiesiog mėgaujasi prieš save įsivaizduodamas tūkstantinę gerbėjų minią. Kaip bebūtų, karaoke yra vienas iš tų korėjietiškų malonumų, kurių praleisti pro ausis tiesiog negalite, tad net jei neturite galingo balso, užsukti tikrai verta.

Picture9

6. Atvykę į Pietų Korėją, gatvėse pamatysite nemažai taisykles pažeidinėjančių bei nuolat skubančių maisto išvežiotojų, kuriems, atrodo, negalioja jokie šviesoforo signalai. Visa tai – vieno mažo, klientams sukurto korėjietiško stebuklo pavyzdys. Šiuo patogumu, žinoma, pasimėgauti galite ir jūs. Tiesiog nuvykite į Han upės parką, atsisėskite ant pievos bei telefonu užsisakykite korėjietiškos keptos vištienos su prieskoniais (양념치킨). Būtent maisto užsisakymas bet kuriuo paros metu bei jo pristatymas yra viena iš šiuolaikinės korėjietiškos kultūros dalių. Galbūt tai jūsų nenustebins ir užsisakytas maistas nebus pats prašmatniausias, kurį kada nors esatę valgę, bet kodėl nepamėginus pasielgti taip, kaip elgiasi milijonai korėjiečių kiekvieną dieną? Nesvarbu tai rytas, diena, ar naktis, jūsų kambarys, parkas, ar daugiaaukščio stogas, korėjietiška vištiena jus suras visur ir visada. Šis maisto pristatymo fenomenas yra vienas iš pirmųjų dalykų, įprasminantis skubančios korėjietiškos kultūros žavesį.

7. Kaip žinia, Pietų Korėja vis dar oficialiai „kariauja“ su savo šiauriniu broliu, tad atvykus į Korėją ne tik galima, bet ir kultūriškai svarbu aplankyti demilitarizuotą zoną (DMZ), vieną iš labiausiai pasaulyje saugomų pasienių. Nors didelės grėsmės gyvenant Pietų Korėjoje nepajusite, virš galvų skraidantys sraigtasparniai bei kita karinė aviatechnika nuolat primena, kad šalies santykiai su kaimynu iš šiaurės vis dar įtempti. Ties 38-ąja lygiagrete esančiame pasienio ruože galima aplankyti tokias vietas kaip dviejų Korėjų taikai skirtą parką, Šaltąjį karą menančius tunelius, pro teleskopą pažvelgti į Šiaurės Korėją bei užsukti į bendro saugumo zoną, kurioje akmeniniais veidais pasienį saugo Šiaurės bei Pietų Korėjos kareivėliai. Galima užsukti ir į deryboms tarp dviejų Korėjų skirtus „mėlynuosius namukus“, turinčius įėjimus iš abiejų Korėjų pusių. Kadangi tai ypatingos reikšmės bei jautros zona, individualūs turistų vizitai neįmanomi, o prieš vykstant savotiškai „padrąsina“ ir pasirašomas dokumentas, teigiantis, jog pavojaus zonoje už savo gyvybę atsakote patys. Kodėl verta visa tai pamatyti? Tai yra Korėjos istorijos ir neišvengiamos dabarties dalis, kuri turi didelę reikšmę Korėjos gyvenimui. Jeigu norite pažinti ne tik Korėjos maistą ar pamatyti amžius skaičiuojančias šventyklas, bet įžengti ir į grėsmingąją Korėjos dabarties teritoriją, demilitarizuotos zonos aplankymas yra įdomus ir vertingas patyrimas šio tikslo link.

8. Šiuolaikinę Pietų Korėją būtų galima įvardinti kaip technologijų, šviesų, bemiegių naktų ir plastikinės pop. kultūros šurmulį. Nepaisant to, pamatyti bei savo kailiu išgyventi tradicinę Korėją taip pat galima. Šiam tikslui regione galima rasti tradicinių liaudies kaimelių, „minsokchon“ (민속촌). Norintiems „paragauti“ ne tik modernios neoninės Korėjos, o savo kailiu patirti tai, ką patyrė senovės korėjiečiai, apsilankymas liaudies tradicijas pristatančiuose kaimeliuose yra bene geriausia proga tai padaryti. Šiuose Joseon dinastijos laikus (XIV-XIX a.) vaizduojančiuose liaudies kaimeliuose galima išmėginti tradicinės gyvensenos teikiamus patogumus, paragauti tradicinio maisto, išvysti tradicinių pasirodymų, išmėginti tradicinius korėjietiškus kostiumus (한복, hanbok) bei sužaisti tradicinių žaidimų partiją. Negana to, kai kuriuose kaimeliuose galima sudalyvauti ir viename dideliame kultūriniame žaidime, kur tradiciniais rūbais apsirengę korėjiečiai vaidina kaimelio gyventojus. Žinoma, visa tai yra viena didelė turistinė pramoga, tačiau jos dėka galima bent iš dalies priartėti prie senosios Korėjos. Tad jei iškeliausite iš Korėjos pasimėgavę vien tik šiuolaikinėmis pramogomis, parodysite nepagarbą senovei, iš kurios visi ir esame kilę.

9.Kadangi didžiąją Korėjos geografinio reljefo dalį sudaro kalnai, jais nepasimėgauti būtų tikra nuodėmė. Gerai išvystyta infrastruktūra trekingui sudaro itin palankias sąlygas, o kalnai Korėjoje tapo vienu iš labiausiai pačių korėjiečių mėgiamų kelionės tikslų. Nors šalis tik trečdaliu didesnė už Lietuvą, žmonėms, atrodo, nestinga vietų kur nukeliauti bei atrasti šį bei tą naujo. Tam, kad suprastumėte, ką Korėjai reiškia kalnai, užtenka pažvelgti pro kambario langą ar važiuojant greituoju traukiniu žvilgtelėti į besikeičiantį kraštovaizdį. Jei kas užduotų klausimą, kokia yra Korėjos gamta, turbūt pirma kilusi mintis būtų kalnai. Žinoma, kiekvienas pakelėje matomas kalnelis nėra išskirtinis, tiesą pasakius, dauguma jų nublanksta viename dideliame Pietų Korėjos gamtiniame vaizdinyje, tačiau Korėjoje nemažai ir įspūdingų, 1900 m siekiančių kalnų, tokių kaip Seoraksan (설악산) ar Jirisan (지리산), kuriuos verta aplankyti ne tik kalnų entuziastams, bet ir paprastiems keliautojams. Kaip sako patys korėjiečiai, kalnai išvalo sielą bei panaikina visą susikaupusį stresą, tad atvykus į Korėją, tiesiog negalima jų neaplankyti. Vien pačiame Seule bei jo apylinkėse priskaičiuojama per 30 kalnų, tad nuo lygumų pavargusiems lietuviams jie tikrai padarys įspūdį.

Picture10
10. Nors Pietų Korėjoje įspūdingu kraštovaizdžiu pasižyminčių vietų netrūksta, turbūt labiausiai išsiskiriantis gamtos darinys – vulkaninės kilmės Jeju sala (제주도). Ir neveltui. „Korėjos Havajais“ vadinama subtropinio klimato sala yra UNESCO pasaulio gamtos paveldo dalis. Saloje galima pasigrožėti geologiniais lavos dariniais, pajodinėti žirgais ar pasivaikščioti aukščiausio Korėjos kalno (한라산, Hallasan) papėdėmis. Be garantuotų įspūdingų vaizdinių, sala taip pat pasiūlys patirti vietinę kultūrą, su savo maistu bei savomis gyvensenos tradicijomis. Be kita ko, visai patirčiai žavesio suteikia ir tai, jog Jeju salos gyventojai kalba vietiniu dialektu, kartais net vadinamu Jeju kalba, tad patys korėjiečiai skundžiasi negalintys suprasti salos gyventojų. Turbūt kiekviena turizmo agentūra Pietų Korėjoje bei už jos ribų bandys įpiršti šią salą, kaip vieną vertingiausių bei įstabiausių Korėjos stebuklų. Ir visgi, nors salą greičiausiai tektų dalintis su ištisomis tiradomis kinų turistų, nesvarbu, koks skeptiškas turistas bebūtumėte, salą aplankyti tikrai verta.

Pietų Korėja tikrai nėra ta šalis, kurios pilnavertį pažinimą pavyktų sutalpinti į 10 punktų. Tačiau tai nėra ir šalis, kur dėl gausybės kontrastų bei neįtikėtinos kultūrinės paletės būtų galima pamesti galvą. Realu, kad atvykę į Korėją, šią šalį sugebėsite perprasti per keletą savaičių, tačiau taip pat realu, kad liksite su daugybe neatsakytų klausimų. Šis sąrašas, paremtas subjektyvia nuomone, siūlo prisiliesti prie to, kas sena, prie to, kas nauja, ir prie to, kas vertinga norint iš arčiau pažvelgti į Pietų Korėją bei jos kultūrą.

Straipsnio autorius: Tvirmantas Čenka

Redagavo: Monika Dvirnaitė

Autorius: BalticAsia

Profesionalus žvilgsnis į Japoniją, Kiniją ir Pietų Korėją.

Pasidalink šiuo straipsniu