Lietuvos ir Kinijos bendradarbiavimas 2018m. – didžiausias potencialas matomas žemės ūkyje

      Kinijoje iš Lietuvos importuojamų žemės ūkio produktų  didėjanti paklausa įgauna naują pagreitį. Populiariausi į šalį iš Lietuvos importuojami produktai Lietuvos Respublikos statistikos departamento 2017 m. sausio mėn. duomenimis buvo pienas ir pieno produktai, paukščių kiaušiniai, natūralus medus ir gyvūninės kilmės produktai. Jų į Kiniją eksportuota už 223,2 tūkst. eurų. Šiek tiek mažiau eksportuota aliejinių sėklų gaminių ir vaisių, įvairių grūdų,vaisių ir sėklų, pramonėje ir medicinoje naudojamų augalų, pašarų ir šiaudų, kurių vertė 21,4 tūkst. 

      Intensyvėjant  Lietuvos ir Kinijos dvišaliai  prekybai, pastebimi ir dažnėjantys Kinijos diplomatų vizitai Lietuvoje.

 

Susitikimas su ambasadoriumi Zhifei Shen

      Šių metų gegužės 24 – 26 d. vykusioje „AgroBalt“ parodoje vyko žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio ir Kinijos ambasadoriaus Zhifei Shen susitikimas, kurio metu buvo aptartas 13-asis Kinijos – Vidurio ir Rytų Europos regiono šalių žemės ūkio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo politinis forumas „Kinija +16“ ir artėjantis Kinijos Liaudies Respublikos žemės ūkio ir kaimo reikalų ministro Han Changfu vizitas į Lietuvą. Susitikimo metu, ambasadorius išreiškė džiaugsmą dėl partnerystės su Lietuvos Žemės ūkio ministerija ir viltį, kad šalys ir toliau bendradarbiaus ateityje.

Roberto Dačkaus nuotr.

       Zhifei Shen yra dešimtasis Kinijos ambasadorius Lietuvoje, kuris šias pareigas pradėjo eiti šių metų vasario 26 d. Diplomato karjerą pradėjęs 1983 m., jis yra dirbęs ambasadose Botsvanoje ir Zambijoje, o nuo 2010 metų ėjo ambasadoriaus pareigas Kroatijoje. Jis taip pat yra dirbęs Kinijos neįgalių žmonių federacijoje.

Ministro Hano Changfu apsilankymas

     Tuo pačiu metu įvyko ir dvišalis susitikimas tarp Lietuvos žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio ir Kinijos žemės ūkio ir kaimo reikalų ministro Hano Changfu. Buvo diskutuota apie Lietuvos ir Kinijos bendradarbiavimo galimybes bei eksporto skatinimą. Lietuva ir Kinija aktyviai bendradarbiauja žemės ūkio srityje, pastaroji – viena iš prioritetinių mūsų šalies maisto pramonės eksporto rinkų. G. Surplio teigimu, lietuvių produktai savo kokybe konkuruoja tarptautinėse rinkose, o dėl Kinijos rinkos dydžio Lietuvai reikia išnaudoti jos potencialą. Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuva itin laukia leidimo jautienos importui, dėl kurio deramasi dar nuo 2015 metų.  Lietuva yra pasiruošusi tęsti bendras veiklas žemės ūkio ekonomikos ir prekybos, žuvininkystės, maisto saugos ir veterinarijos, augalininkystės srityse dalyvaujant tarptautinėse žemės ūkio parodose, keičiantis informacija.

     Kinijos žemės ūkio ministras H. Changfu vizito Lietuvoje metu ne tik dalyvavo 13-ajame Kinijos-Vidurio ir Rytų Europos regiono šalių žemės ūkio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo politiniame forume („Kinija +16“), apsilankė tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2018“, bet taip pat iš arčiau susipažino su mūsų šalies žemės ūkio sektoriumi, aplankydamas mūsų ūkius. Lietuvos atstovas buvo pakviestas apsilankyti Kinijoje vykstančiose tarptautinėse žemės ūkio ir prekybos parodose bei pristatyti lietuviškus produktus. Abu ministrai pabrėžia maisto tiekimo bei jo kokybės svarbą. Siekiant stipresnio žemės ūkio, būtina skirti dėmesį modernizavimui, šiuolaikinių technologijų diegimui, kurios keltų ūkių efektyvumą.

Kinijoje atidaryta nuolatinė Lietuvos prekių paroda, verslilietuva.lt nuotr.

Lietuviškų prekių ekspozicija Kinijoje.

      Kinijai vis labiau stengiantis pritraukti daugiau partnerių ir investicijų iš užsienio, daugėja galimybių Lietuvos verslininkams čia išpopuliarinti savo produkciją. Šių metų birželio 7 d. Ningbo mieste, Kinijoje, organizacijos „Versli Lietuva“ iniciatyva buvo atidaryta nuolatinė lietuviškų prekių ekspozicija „Lietuviškų prekių namai“ (angl. Lithuanian national trading house). Ekspozicijos tikslas – atlikti prekybos platformos paskirtį Kinijoje. Ekspozicija veiks dvejus metus ir čia produktus galės pristatyti maisto, gėrimų, suvenyrų, baldų ir kitų sektorių gamintojai. Ekspozicija skirta ne tik pristatyti maisto produktus, bet ir svarbi vykstantiems kultūriniams mainams, atliks verslo ryšių biuro paskirtį. Biure vyks parodos ir seminarai, susitikimai tarp šalių verslininkų ir potencialių investuotojų.

Memorandumas su Kinijos banku

     Šių metų liepos 7 d. Kinijos bei Vidurio ir Rytų Europos šalių vyriausybių vadovų susitikime Sofijoje, „Versli Lietuva“ ir Kinijos bankas „Bank of China Limited“ pasirašė memorandumą, kuris suteiks galimybę Lietuvos ir Kinijos verslo bendruomenėms efektyviau bendradarbiauti prekybos, investicijų, paslaugų ir pramonės srityse. „Versli Lietuva“ generalinė direktorė Daina Kleponė tikisi, kad ši bendradarbiavimo sutartis ne tik sustiprins Lietuvos ir Kinijos prekybinius santykius, bet ir padės lietuvių klientams lengviau bei greičiau surasti verslo partnerių vienoje iš perspektyviausių eksporto rinkų.

    Kinijos bankas „Bank of China Limited“ yra vienas didžiausių Kinijos komercinių bankų, teikiančių įvairias bankininkystės ir finansines paslaugas privatiems ir verslo klientams. Bankas veiklą vykdo Kinijoje, Honkonge, Makao, Taivane, taip pat kitose šalyse.

 

Pranešimą parengė: Gabrielė Varkalytė, Viktorija Tališauskaitė

 

Autorius: BalticAsia

Profesionalus žvilgsnis į Japoniją, Kiniją ir Pietų Korėją.

Pasidalink šiuo straipsniu