66-asis Sapporo sniego festivalis Japonijoje

66-asis Sapporo sniego festivalis

2015 m. Vasario 5-11 dienomis Japonijos Sapporo mieste vyksta 66-asis sniego festivalis, kasmet sutraukiantis daugiau nei 2 milijonus vietinių japonų ir turistų iš užsienio šalių. Kiekvieną vasario mėnesį vykstanti šventė išsiskiria didžiule gausybe sniego bei ledo skulptūrų, išrikiuotų pagrindinėse miesto gatvėse ir sukurtų meistrų iš viso pasaulio, suvažiavusių rungtis dėl pirmosios vietos sniego skulptūrų konkurse. Septynioms dienoms Sapporo miestas virsta žiemos svajonių šalimi, kurią prieš penkerius metus teko aplankyti ir straipsnio autorei. Panašu, kad kiekvienais metais kūriniai iš ledo ir sniego tampa vis originalesni, o pati šventė pasižymi vis didesniais užmojais.

Sapporo sniego festivalis prasidėjo 1950 metais, kada vietinių mokyklų moksleiviai surengė šešių sniego skulptūrų parodą Odori parke, esančiame miesto centre. Visai netikėtai ši nedidelė ekspozicija sutraukė apie 50 000 lankytojų – tai davė pradžią didžiausiai žiemos šventei Japonijoje. 1955 metais Japonijos gynybos pajėgų kariai prisidėjo gaminant įspūdingo dydžio skulptūras, o 1959 metais Japonijos žiniasklaida pirmą kartą nušvietė renginį visos šalies mastu, kada statyti skulptūrų susirinko per 2500 žmonių. 1972 metais Japonijai surengus Žiemos Olimpines žaidynes, tuo pačiu metu vykęs Sapporo sniego festivalis sulaukė tarptautinio susidomėjimo ir pripažinimo. Dabar ši žiemos šventė yra išsidėsčiusi per keletą teritorijų, kuriose vyksta patys įvairiausi renginiai.

Viena pagrindinių festivalio vietų – Odori parkas, kuriame apie 100 skirtingų dydžių ir formų ledo ir sniego skulptūrų šiais metais nuklojo pusantro kilometro ilgio parko teritoriją. Sutemus skulptūros yra apšviečiamos spalvotais prožektoriais, taip sukuriant įspūdingą šviesų ir ledo spektaklį, kuriuo ypač smagu grožėtis iš Sapporo bokšto. Odori parke vyksta įvairūs koncertai ir šokių pasirodymai, šalia įsikūrę tradicinius japoniškus patiekalus ir išskirtinai tik Hokkaido salai būdingus patiekalus siūlantys kioskeliai.

Sapporo sniego festivalis

Vaizdas iš Sapporo bokšto į ledo ir sniego skulptūrų ekspoziciją. (Autorės nuotr.)

Sapporo sniego festivalis

Naroje esančios Kasuga šventyklos vartų kopija iš sniego

Chibi Maruko chan Sapporo

Mažai kam Lietuvoje žinomos, tačiau Japonijoje labai populiarios mangos „Chibi Maruko chan” sniego versija statoma beveik kiekvienais metais (Autorės nuotr.)

Sapporo

Išalkusieji gali čia pat paskanauti japoniškų patiekalų (Autorės nuotr.)

 

Šurmuliuojantys lankytojai gali balsuoti už labiausiai patikusias ledo skulptūras, išsidėsčiusias Susukino rajone – dar vienoje miesto teritorijoje, kurioje nuo 1983 metų pradėtos demonstruoti ledo skulptūros. Čia vyrauja pačios įvairiausios skulptūros : nuo animacinių personažų ir mitinių būtybių iki žymių pasaulio statinių kopijų.

Sapporo sniego festivalis 2015

Mitinės būtybės iš ledo (Autorės nuotr.)

Ledinis vienaragis (Autorės nuotr.)

Ledinis vienaragis (Autorės nuotr.)

Sapporo

Nesibaigianti ledo skulptūrų ekspozicija (Autorės nuotr.)

 

Remiantis organizatorių pateikiamais duomenimis, šiais metais buvo sukurtos 204 skulptūros, kurioms sniegą per sausio mėnesį parūpino 6500 sukvežimių, kiekvienas vežantis po 5 tonas sniego. Festivalio metu vyksta ir sniego skulptūrų konkursas, kuriame dalyvauja trijų žmonių komandos iš įvairių pasaulio šalių. Lankytojai gali stebėti, kaip per kelias dienas komandos sukuria skulptūras, kurios negali būti aukštesnės negu 3 metrai. Šiais metais konkurse dalyvavo 12 komandų iš tokių valstybių kaip Australija, Suomija, Indonezija, Italija, Malaizija, Lenkija, Singapūras, Tailandas, JAV, P. Korėja, Naujoji Zelandija. Nugalėtoja buvo paskelbta trijų meistrų komanda iš Tailando, sukūrusi TUK-TUK, vieną iš Tailando simbolių laikomą greitąjį ir savotiškų įspūdžių keliaujant teikiantį taksi.

Sapporo snow festival 2015

„TUK-TUK”. Sniego skulptūrų konkurso nugalėtojų iš Tailando darbas.

 

Verta priminti, kad neretai Sapporo sniego skulptūrų konkursuose dalyvauja ir komandos iš Lietuvos. 2009 metais komanda iš Kauno užėmė antrąją vietą su skulptūra, vaizduojančia pelę ir pirštinę. Pasak skulptūros autorių Mindaugo Jurėno, Alfonso Vauros ir Simono Šidlausko, sniego skulptūra buvo sukurta pagal liaudies pasaką, pasakojančią apie pelę, kuri rado pirštinę ir nusprendė joje apsigyventi su kitais miško gyventojais: varle, kiškiu, lape ir vilku. 2011 metais kita lietuvių komanda su Kęstučiu Lanausku, Artūru Burneika ir Tomu Petreikiu priešakyje nurungė konkurentus ir pelnė pirmąją vietą, nulipdę sniego avilį su bitėmis, ir savo kūrinį pristatę šūkiu: „Pasaulis yra mūsų avilys. Būkime atsakingi“. Ta pati komanda dalyvavo ir 2012 metų festivalyje, kur iškovojo 3 vietą.

Sapporo 2009 Lithuania

„Pelė ir pirštinė”. 2009 metais lietuvių komanda su šia skulptūra užėmė antrąją vietą

sapporo 2011

Skulptūra „Avilys” padėjo Lietuvos komandai iškovoti pirmąją vietą Sapporo sniego skulptūrų konkurse 2011 metais

Sapporo žiemos festivalis

Mažieji japoniukai palaiko Lietuvos komandą

 

Kiekvienais metais festivalio organizatoriai stengiasi nustebinti lankytojus įspūdingų gabaritų sniego skulptūra, kuri labiausiai traukia visų dėmesį. Kaskart yra pasirenkami vis kiti simboliai ir vaizdai: įvairūs pasakų motyvai, Disnėjaus personažai, Olimpinių žaidynių simbolika ar žymių pastatų bei šventyklų reprodukcijos. Šiais metais išskirtiniu festivalio akcentu tapo 15 metrų aukščio ir 23 metrų ilgio sniego skulptūra, vaizduojanti populiarius „Žvaigždžių karų“ veikėjus, primenančius, kad jau šių metų pabaigoje sulauksime naujausio „Žvaigždžių karų“ filmo. Skulptūros gamybai prireikė apie 3500 tonų sniego, kurį visą mėnesį formavo 2000 Japonijos gynybinių pajėgų karių. Neįtikėtini skaičiai iliustruojami nuotraukose, kuriose fiksuojamas gamybos procesas, reikalaujantis „sunkiosios artilerijos“:

Sapporo 2015 star wars

Didžiosios skulptūros statybų pradžia – sudaromas stabilus pagrindas, kuris privalės išlaikyti tonas sveriančios skulptūros svorį

Sapporo snow festival 2015

Suformavus pagrindą, ant viršaus yra kraunamas sniegas, kuris yra tvirtai suspaudžiamas ir apdedamas medinėmis plokštėmis, kad statinys sutvirtėtų.

Sapporo star wars 2015

Sukietėjus sniego bokštui, medinės plokštės yra nuimamos ir yra piešiamos linijos, pradedama formuoti kraštus.

Sapporo snow festival 2015 Star wars

Pagal linijas išskaptuojamos formos. Proceso eigoje yra pridedama papildomų detalių.

Sapporo snow festival 2015

Šiai skulptūrai statyti buvo pasitelkta apie 2000 Japonijos gynybinių pajėgų karių

Sapporo snow festival 2015

Paskutiniai „štrichai” suteikia skulptūrai gyvumo ir tikroviškumo.

Sapporo snow festival 2015

Skulptūros atidarymo ceremonija.

sapporo snow festival 2015

Šiai skulptūrai sunaudota per 3500 tonų sniego

 

Sapporo sniego festivalyje netrūksta ir kitų žiemos teikiamų malonumų: pačiame miesto centre įrengiami tramplinai snieglentininkams, kurie taip pat varžosi ir stebina žiūrovus savo meistriškumu ir ore atliekamais triukais. Atokiau nuo centro, šalia Tsudome paviljono, vyksta įvairios žiemos pramogos: čia galima pačiuožinėti nuo kalniukų, išbandyti greitaeigių sniego skuterių traukiamas gumines valteles ir skrieti sniego trasomis, valtelei lekiant tai į vieną, tai į kitą pusę. Adrenalino ir gerų emocijų pliūpsnis užlieja tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Paviljono viduje veikia vaikų žaidimų aikštelės, taip pat galima atsipūsti ir papietauti japoniškų patiekalų. Kadangi Hokkaide oras būna itin sausas ir neprisotintas drėgmės, iškritęs sniegas tampa purus kaip cukraus pudra, kurioje itin smagu „panardyti” – dar viena žiemiška pramoga festivalio metu.

Sapporo 2015 Tsudome

Žiemos linksmybės šalia Tsudome paviljono

 

Akivaizdu, kad pagrindinis dėmesys sniego šventės metu yra nukreiptas į Sapporo ir šiame mieste siūlomas pramogas. Vykdamas į Sapporo, žinai, kad gausi gerą dozę gerų emocijų ir būsi sužavėtas sniego skulptūrų dydžiu ir išradingumu. Tačiau straipsnio autorei maloniu siurprizu tapo nuo Sapporo 40 kilometrų nutolęs Otaru miestelis, rengiantis savo sniego festivalį. 10 dienų trunkantis festivalis sutampa su Sapporo žiemos švente, tad aplankyti abi vietas vienu metu būtų puikus pasirinkimas. „Otaru šviesų tako festivaliu” vadinamoje šventėje didžiausią efektą galima išvysti sutemus. Pagrindiniu traukos centru čia tampa upė, vingiuojanti per miesto centrą, kurios abiejose pusėse išsibarsčiusios sniego skulptūros, apšviestos žvakių liepsnelių. Pačioje upėje plūduriuoja žibintai, kurie kartu su krantuose žybčiojančiomis žvakelėmis paverčia Otaru miestelį vienu įspūdingiausių šviesų festivalio vietų. Vaikščiodami palei upę ir grožėdamiesi apšviestomis skulptūromis, lankytojai gali taip pat įsigyti žvakutę, įdėtą į popierinį puodelį ir, užrašę ant jo kokį nors palinkėjimą ar norą, palikti jį kurioje nors iš skulptūrų. Tokia pramoga žmonėms patinka – teko pamatyti pačiomis įvairiausiomis pasaulio kalbomis išmargintų popierinių žvakidžių. Žinoma, tarp jų atsirado ir lietuviškais rašmenimis papuošta žvakidė.

light festival in Otaru

Šviesų festivalis Otaru mieste (Autorės nuotr.)

Otaru light festival

Šviesų festivalis Otaru mieste (Autorės nuotr.)

Otaru light festival

Šviesų festivalis Otaru mieste (Autorės nuotr.)

Otaru light festival

Otaru miestą kertanti upė pasipuošia švieselėmis (Autorės nuotr.)

 

Akivaizdu, kad nuotraukos negali visiškai perteikti to vaizdo ir atmosferos, vyraujančios Sappore ir Otaru miestuose sniego festivalio metu. Jeigu kartais netyčia atsidurtumėte Japonijoje vasario pradžioje, būtinai skirkite keletą dienų nukeliauti į šiaurinę šalies dalį Hokkaido ir patirkite tikrą žiemos magiją!

 


Straipsnio autorė: Milda Rimkutė
Redagavo: Monika Dvirnaitė


 

 

Autorius: Milda Rimkutė

Milda – metus Japonijoje studijavusi ir aplinkines Azijos šalis aplankiusi japonologė, besidominti tiek tradicine Rytų kultūra, tiek keisčiausiomis jos apraiškomis.

Pasidalink šiuo straipsniu