Lietuva Japonijos televizijoje: „Neįmanoma. Pasaulis“

Lietuva Japonijos televizijoje

Vasario 11 d. privati Japonijos televizija Tokyo TV parodė laidą apie Lietuvą. Kadangi Lietuva Japonijos televizijose pristatoma labai retai, šią laidą pravartu paanalizuoti, norint suprasti, kokie gi vaizdiniai apie mūsų šalį yra konstruojami Japonijos žiniasklaidoje.

Pati laida patenka į laidų seriją „Neįmanoma. Pasaulis“ (Ariehen Sekai), kas savaime suponuoja, jog joje pasirenkamos keisčiausios, neįprasčiausios (japonų akimis) vietos, jos egzotyvizuojamos ir jų kitoniškumas vartojamas.

Lietuvos „paslaptingumas“

Visoje laidoje ir jos anonse pirmiausia pabrėžiamas Lietuvos „paslaptingumas“. Ji apibūdinama kaip „paslapties rūke paskendusi šalis“ (hikyono kuni), tai yra žodžiais, kokiais japonai paprastai apibūdina kalnų ar džiunglių gilumoje pasislėpusias gentis. Pabrėžiamas Lietuvos nuotolis (7 valandų laiko skirtumas ir keliolika valandų skrydžio lėktuvu) ir tai, kad joje tėra apsilankę vos 0,7 % Japonijos gyventojų (ne paslaptis, kad panašūs rodikliai turbūt būtų taikomi daugumai iš 193 dabar JTO įregistruotų valstybių).

Labai pabrėžiamas šaltis. Tiesą sakant, japonų žurnalistams viešint Lietuvoje iš tiesų savaitę buvo spustelėjęs šaltukas ir temperatūra nukrito iki -18 laipsnių. Rodomos apledėjusios gatvės, stebimasi rogutėmis, kurios „lietuviams pakeičia vaikiškus vežimėlius“. „Visai nešalta, – komentuoja viena gatvėje sutikta moteriškė, – manyčiau, šiandien dar visai šiltoka“. Anot komentatoriaus, lietuviams šalčiai iki -20 laipsnių – jokių problemų, bet kartais Lietuvoje temperatūra nukrenta ir iki -42. Beje, Lietuvos šaltumo temą dar labiau pabrėžia ir tai, kad Lietuva Japonijos televizijoje pristatoma vienoje laidoje su… Jakutija, šalčiausia pasaulio šalimi.

Pirtis žiemą

Laida prasideda nuo lietuviškos pirties. Apkūnus vyriškis ramiausiai maudosi užšalusio tvenkinio eketėje, stumdydamas ledus, nardo, nuogas vartosi ant sniego. Jis aiškina, kad gerai išsikaitinus pirtyje – visai nešalta. Iš laidos sužinojau, kad lietuviai taip mėgsta pirtį, kad neretai ten praleidžia visą dieną. Rodomi vaizdai, kaip vanojamasi (laidos komentaras: „lietuviai mušasi žolėmis“), ir žinoma… geriama degtinė ir valgomi „rūkyti kiaulės riebalai“ (lašiniai). „Viskas taip kraštutiniška!“, – stebisi akis išplėtusi laidos vedėja.