Lietuvis Korėjoje sulaukė milijoninių “Youtube” kanalo peržiūrų

Pasaulį naršantis vaikinukas, Vilius Vasiliauskas, kilęs iš nedidelio Lietuvos miestelio – Kretingos. Įgijęs vidurinį išsilavinimą, bakalauro studijas tęsė Anglijoje esančiame Astono universitete. Ten įgijo Tarptautinių santykių ir politikos specialisto išsilavinimą, tačiau išvykęs į Pietų Korėją pasuko kitu, visai netikėtu keliu- „Youtube“ kanalo kūrimu.

Kaip susiklostė tavo gyvenimas, kad atsiradai taip toli nuo savo gimtųjų namų? P.Korėja buvo sau iškeltas iššūkis ar visgi šios šalies kultūra tave paviliojo?

Pirmiausia į Pietų Korėją išvykau su universiteto mainų programa. Mainų programa buvo geriausi metai, kuriuos aš turėjau gyvenime. Tačiau buvau tas žmogus, kuris sakiau, kad negrįšiu į Korėją. Norėjau aplankyti kuo daugiau šalių ir pagyventi skirtingose valstybėse. Bet gavosi taip, kad tėvai per mainų programą negalėjo atskristi. Po mokslų aš visgi jiems nupirkau bilietus, nusprendžiau, kad jiems reikia pamatyti Korėją. Ketinau dirbti Briuselyje, bet darbas man nepatiko. Norėjau kažko kito, todėl galvojau, kad Korėjoje pasiliksiu porą mėnesių ilgiau. Per tą laiką pamačiau Korėjos startuolio kultūrą, padėjau porai korėjiečių draugų juos pradėti. Pamačiau, kad taip galima užsidirbti pinigų ir nusprendžiau pats pradėti savo verslą čia. Niekada nenorėjau dirbti darbo biure, todėl kurti savo mobiliąją programėlę Korėjoje buvo labai paranku.

Korėja – tai šalis turinti kitokį suvokimą apie gyvenimą, žmones. Jų kultūra, tradicijos labai savitos. Kaip sekėsi prisitaikyti tokioje valstybėje? Nebuvo didelis kultūrinis šokas?

Žiūrint ką pavadinsi kultūriniu šoku, ar tai, kas tave šokiruoja? Taip, Korėjoje yra daug dalykų, kurie skiriasi nuo mūsų kultūros. Dabar, po trijų metų gyvenimo čia, vis dar yra daug dalykų, kurių aš nesuprantu. Greičiausiai niekada jų ir nesuprasiu.  Bet tokių dalykų, kad mane šokiruotų tai manau, kad nėra. Esu ganėtinai atviras ir gerai priimu kitokius dalykus. Va, tarkime, kai buvau Japonijoje, tai turėjau kultūrinį šoką, buvau šokiruotas. Keliavau su drauge į Japoniją, prieš tai matėme “Youtube”, kad yra kavinės su tarnaitėmis. Ėjome gatve ir netikėtai pamatėme vieną jų. Kavinėje viskas buvo miela, netgi per daug miela, tarnaitės elgėsi, kaip vaikai. Jau gatvėje dalinant lankstinukus mums vaizdas buvo kažkas “wow”. O kai pakilome į kavinę, ten buvo tiek daug mielumo, kad atrodė, jog net žmogus nėra tikras. Tai buvo taip keista…. Su drauge pasižiūrėjome vienas į kitą ir tiesiog išbėgome iš kavinės. Tikra ta žodžio prasme….

Savo “Youtube” kanale turi daugiau nei 100 tūkstančių prenumeruotojų bei milijonines peržiūras, tai kas tave motyvavo pradėti vaizdo įrašų blog’erio karjerą?

Viskas prasidėjo nuo paprasto dalyko.  Grįžus į Korėją su tėvais nusipirkau kamerą, keliavome 2-3 savaites, fiksavau kiekvieną momentą. Korėja turi labai daug vaizdo įrašų konkursų, todėl sumontavau porą filmukų apie Korėją ir išsiunčiau. Keletą konkursų  laimėjau, pagalvojau, kad neblogai man čia sekasi. „Youtube“ pradėjau naudoti, tikriausiai nuo pat tos svetainės įsikūrimo, aš ją naudoju viskam: anglų kalbos, nuotraukų koregavimo, verslo mokymuisi…viskam. Pats prieš atvykstant į Korėją žiūrėjau daug vaizdo įrašų apie šalį, tai tiesiog pagalvojau, gal reikia ir man pasidalinti savo mintimis, patirtimi.

vvv

Nuotrauka iš asmeninio Viliaus archyvo.

Pirmieji vaizdo įrašai buvo gamta, nebuvo jokių pamąstymų ir kalbų?

Taip, pirmieji įrašai buvo mano kelionės momentai, konkursiniai filmukai. Vėliau atsirado „patariamieji“ filmukai užsieniečiams, kurie žada skristi į Korėją. Filmukai turėtų padėti pasiruošti kelionei. Atsakyti į klausimus, kurių aš pats klausiau prieš skrisdamas į Korėją. Ir kiek vėliau jie tapo vaidybiniai filmukai apie Korėją. Dabar galiausiai pradėjau kurti tiesiog vaidybinius filmukus.

Daug tavo vaizdo įrašų atskleidžia skirtingas vakariečių ir korėjiečių pažiūras bei gyvenimo būdą. Ar draugai bei pažįstami Korėjoje neįsižeidžia dėl tavo sukurto siužeto?

Su korėjiečiais dėl šito dalyko turi būti labai atsargus, su jais yra labai rizikinga. Korėjiečiai labai dideli patriotai, nacionalistai. Jie negali priimti jokios kritikos apie Korėją. Pažįstu žmonių, kurie dirba Korėjos televizijoje, yra tam tikri dalykai, kuriuos jie gali sakyti laidos metu ir kurių negali. Aš nekuriu vaizdo įrašų tam, kad įžeisti korėjiečius, bet tikrai atsiranda žmonių, kurie įsižeidžia. Būna, kad pasijuokiame iš kažko apie Korėją, bet pasijuokiame ir iš kažko apie užsieniečius, kurie gyvena Korėjoje. Nėra taip, kad pasijuokiame tik iš vienos pusės. Iš Korėjiečių apkritai nelabai pasijuoksi, bet mano draugai gerai šneka anglų kalba, jų mentalitetas labiau praplėstas ir pritaikytas prie vakariečių.  Žmonės, kurie nešneka anglų kalba nelabai supranta, kad mano vaizdo įrašai yra paprasti ir nieko nešiepiantys.

 

Kai pradėjai kurti vaizdo įrašus, kokią būtent auditoriją norėjai pasiekti? Vakariečius ar korėjiečius?

Visų pirmą mano auditorija buvo užsieniečiai, vykstantys į Korėją. Bet nutiko taip, kad turėjau padaręs kelis įrašus, kurie turėjo tik kelis tūkstančius peržiūrų. Vieną rytą atsikėliau ir sulaukiau “milijono” notifikacijų savo “Facebook” paskyroje. Draugai mane žymėjo viename vaizdo įraše. Tai buvo mano vaizdo įrašas, tik nepažįstamas korėjietis parsiuntė įrašą iš mano “Youtube” kanalo ir uždėjo korėjietiškus subtitrus. Filmukas buvo apie linksmas korėjiečių mokyklos baigimo nuotraukas. Jis sulaukė didelio populiarumo, apie porą milijonų peržiūrų per porą dienų. Nuo tada korėjiečiai draugai man padėjo, rašė korėjietiškus subtitrus ant mano vaizdo įrašų. Tada supratau, kad daug korėjiečių domisi mano darbu. Nuo to laiko mano didžioji dalis auditorijos tapo korėjiečiai.

 

10841855_751547881593510_8098361910939529827_o

Nuotrauka iš asmeninio Viliaus archyvo.

Esi išskirtinės išvaizdos vaikinas Korėjoje: šviesūs plaukai, žydros akys. Ar esi kada nors atpažintas viešoje vietoje? Kokia būna žmonių reakcija?

Kai gyvenau užsieniečių populiariame rajone tai kiekvieną dieną buvau atpažintas, vis kažkas sustabdydavo gatvėje. Tai dažniausiai darydavo užsieniečiai, korėjiečiai per daug drovūs tai padaryti. Kartais matydavau, kad korėjiečiai mane tikrai atpažino, jie stebi ir šneka, bet neprieina. Vienas iš nutikimų buvo man vykstant metro. Šalia stovėjo vaikinukas, kuris pakėlęs galvą nuo telefono pamatė mane stovintį šalia. Jis pradėjo rėkti ant viso metro. Angliškai nešnekėjo ir tik bandė kažką rodyti savo mobiliajame telefone, o jis tuo metu žiūrėjo mano vaizdo įrašą. Jis buvo vienas iš mano kanalo prenumeruotojų, jam tai buvo šokas.  Yra buvę nemažai tokių panašių nutikimų, ypač su korėjiečiais. Jų reakcijos būna arba labai šokiruojančios, arba visiškai nieko.

Patinka tas gautas dėmesys gatvėse? Vis tiek malonu širdžiai, kad esi stebimas.

Kaip čia pasakius, dauguma žmonių kuria “Youtube” kanalus norėdami tapti interneto įžymybėmis, siekdami tapti aktoriais. Bet man tiesiog patinka daryti vaizdo įrašus. Aš visada norėjau būti už kameros, bet tiesiog neradau nieko, kas būtų prieš kamerą. Teko stoti man pačiam. Man nėra taip, kad patiktų būti atpažintam gatvėje, kartais skubi, neturi laiko kalbėti, tuomet būna labai nejauku nutraukti pokalbį. Bet kartais, kai sutinki užsieniečius, jie tave dar labiau motyvuoja. Pasako, kad mano vaizdo įrašai jiems tikrai padėjo prieš atvykstant į Korėją.

Turi savo mėgstamiausią padarytą vaizdo įrašą? Apie ką jame kalbama?

Nepasakyčiau kad turiu vieną mėgstamiausią įrašą. Bet visai linksma buvo filmuoti apie korėjietišką dramą. Tos dramos labai populiarios ne tik Korėjoje, bet ir visoje Azijoje. Visi jas žino. Aš irgi žiūrėjau vieną jų ir niekada nesu matęs tiek dramos, kiek jie sudeda jos į vieną epizodą. Tai šovė idėja padaryti įrašą ”korėjietiška drama vs. tikras gyvenimas”. Gavosi linksmas vaizdo įrašas, daugumai žmonių tai patiko. Kitas mėgstamas vaizdo įrašas yra apie dalykus, kuriuos aš labai myliu Korėjoje.

Nuotrauka iš asmeninio arcgyvo.

Įdomu, kaip vyksta pats procesas. Kaip sugalvoji pačią idėją, filmavimo vietą, siužetą..… kaip juos renkiesi? Gal yra koks specialus motyvas/vieta iš kurio gauni įkvėpimą?

Dažniausiai idėją gauni iš paprasto  įvykio gyvenime, kuris man atrodo įdomus ir iš jo galima padaryti įrašą. Tarkim, vienas iš paskutinių vaizdo įrašų idėjų atėjo kartu su drauge amerikiete. Ji atėjo į svečius  ir paklausė: “Tavo namai su batais ar be batų?”. Man tai buvo keista, mes Lietuvoje namuose būname be batų, o jie su. Tokie paprasti dalykai būna labai gera idėja vaizdo įrašui. Aš tiesiog susidarau idėjų sąrašą, kurį vis pildau. Ten yra gal 100-150 idėjų. Kai turiu laiko, pasiimtu idėją iš sąrašo ir viską bandau plėsti.

Filmavimo vieta nėra svarbi. Vieta – kur papuola, kur įmanoma. Tada tik ieškai draugų, kurie gali padėti kuriant vaizdo įrašą.

Galbūt yra svajonė ką norėtum nufilmuoti?

Televizijoje savo idėją reikia nunešti agentui, agentas turi nunešti prodiuseriui ir t.t., tai užima daug laiko.  O “Youtube” kanale gali daryti ką nori. Turi idėją ir darai. Jeigu norėčiau kažką nufilmuoti, tai ir nufilmuočiau. Nebent norėčiau daryti kažką aukštesnio lygio.  Gal norėčiau daryti vaizdo įrašus kaip serialą. Keturi ar penkti epizodai po kokį dešimt minučių.  Būtų įdomu tai padaryti, bet tai užima daug laiko, lėšų ir planavimo. Gal kada vėliau ateityje.

Daug dirbi, filmuoji, montuoji. Ar turi laiko sekti kitų žmonių vaizdo įrašus? Nekyla noras  kopijuoti, panaudoti savo kanalui?

Nebežiūriu serialų ar filmų kaip seniau, dabar tikrai labiau domiuosi ką daro kiti  “Youtube” platformoje. Bet visiškai nesinori kopijuoti, dažniausiai būna atvirkščiai. Kažką pamatai, supranti, kad turėjai tokią idėją, bet ji jau padaryta. Tai nemaža “Youtube” problema, kuri  ganėtinai dažnai nutinka. Vieni kopijuoja kitus. Kartais nėra blogai, kad bus panaši ar tokia pati idėja, svarbu kaip tu ją padarysi ir kaip ją pateiksi.

Vienu metu Korėjoje nežiūrėjau kitų žmonių vaizdo įrašų. Bijojau pamatyti savo idėją, bijojau jos atsisakyti, nes kažkas jau buvo pirmesnis.

Savo “Youtube” kanale sulauki daug blogų komentarų? Atkreipi į juos dėmesį ar numoji ranka ir kuri toliau?

Daugiausiai blogų komentarų iš ko esu gavęs – korėjiečiai, kurie galbūt įsižeidė dėl tam tikrų kažkokių detalių ar siužetų mano vaizdo įraše. Iš užsieniečių gauti komentarai būna pozityvūs. “Youtube” kanale atsiranda tokių išprotėjusių žmonių, kurie, tik įkeli vaizdo įrašą ir jau po kokios minutės sulauki “super” rasistinių komentarų. Aišku, po tokių komentarų nelabai norisi skaityti toliau, bet juos reikia skaityti. Norisi sužinoti ar žmonėms patinka tavo idėja, ar ne. Pats dažnai eksperimentuoju su savo vaizdo įrašais, todėl yra įdomi kitų žmonių nuomonė.

Pasidalink trimis didžiausiais patarimais norint pradėti kurti vaizdo įrašus?

Pirmiausia turėti pastovumą. Tai buvo klaida, kurią padariau ir aš. Pradžioje nesuvokiau ką reiškia 50 tūkstančių peržiūrų, tai atrodė tiesiog numeriai. Nesuvokiau, kad tai žmonės. Tuo metu daug dirbau su startuoliu, kanalas buvo tiesiog hobis, atsipalaidavimo būdas. Įkeldavau vieną vaizdo įrašą per dvi ar tris savaites, tai buvo klaida. Svarbu turėti pastovumą, bent vienas vaizdo įrašas per savaitę. Tai didžiausia naujų kūrėjų klaida kuriant vaizdo įrašus.

Kitas dalykas –  orginalumas. Dabar „Youtube“ platformoje yra milijonai vaizdo įrašų,  marketingas perpildytas, reikia turėti kažką unikalaus. Aš kai pradėjau kurti vaizdo įrašus, nesitikėjau, kad kažkas juos žiūrės, internetas Korėjos tematika jau buvo pilnas. Man padėjo tai, kad dalinau patarimus užsieniečiams, kurie ketina vykti į Korėją. Netgi buvo susitikimas su žmonėmis, kurie kuria vaizdo įrašus apie Korėją. Mano kanalas išaugo labai greitai, buvo žmonių, kurie tai darė jau porą metų. Jie manęs vis klausinėjo, kaip man pavyko taip greitai išauginti savo kanalą. Svarbiausia reikia būti orginaliu.

Paskutinis dalykas būtų suvokimas. Reikia suprasti, kiek daug darbo reikia įdėti į vaizdo įrašo kūrimą. Aš kai pradėjau kurti, maniau, kad tai paprasta: 15 min. filmavimas, 15 min. montavimas ir viskas. Greitai suvokiau, kad tai reikalauja daug daugiau darbo. Daug žmonių prašė pagalbos dėl vaizdo įrašų montavimo.  Tačiau, kiek žinau, visi nustojo juos kurti. Pradžioje nesuvokė kiek daug darbo ir laiko reikia paaukoti norint pasiekti gerą rezultatą.

 

Kalbino: Brigita Arlauskaitė

Redagavo: Ineza Stankovskytė

 

 

 Viliaus vaizdo įrašus galite rasti čia:

https://www.youtube.com/user/KoreaJunkiesTV

https://www.koreajunkies.com/

https://www.facebook.com/VilVlogs/?fref=ts

 

Autorius: Baltic Asia

Pasidalink šiuo straipsniu